Specjalizacje, Kategorie, Działy

Priorytety Arłukowicza

Udostępnij:
Priorytetem resortu zdrowia na najbliższe miesiące jest zniesienie limitów w onkologii oraz utworzenie Instytutu Geriatrii, mówił w środę w Sejmie Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.
Minister powiedział, że od 1 stycznia 2015 roku zmieni się system opieki onkologicznej w Polsce za sprawą pakietu kolejkowego. Utworzona zostanie szybka ścieżka diagnostyczna dla chorych z podejrzeniem nowotworu. Diagnostyka onkologiczna ma trwać nie dłużej niż 9 tygodni, a od 2017 roku nawet 7 tygodni.

Pierwszym ogniwem systemu mają być lekarze pierwszego kontaktu, którzy w razie podejrzenia nowotworu mają wydać pacjentowi zieloną kartę uprawniającą do szybkiej diagnostyki. Terapia ma być dostępna w ciągu dwóch tygodni od chwili stwierdzenia podejrzenia.

Minister przypomniał, że jego resort wprowadził ułatwienie dla pacjentów w postaci identyfikacji elektronicznej za pomocą numeru PESEL, wprowadził aktualizacji 17 list refundacyjnych z 3,6 tys. leków i 40 nowymi cząsteczkami, przygotował ustawę o konsultantach krajowych i wojewódzkich. Minister podkreślił, że obecnie rodzice mają wybór, czy dzieckiem zajmuje się lekarz pediatra, czy internista.

- Uruchomimy Instytut Geriatrii, czyli centrum opieki medycznej nad osoba starszą, żeby w jednym miejscu przeszkolić wszystkich tych lekarzy, którzy na co dzień zajmują się osobą starszą – mówił w Sejmie Bartosz Arłukowicz.

Priorytetem resortu zdrowia jest w dalszym ciągu onkologia, opieka nad dzieckiem oraz geriatria. Resort chce utworzenia Instytutu Geriatrii, który będzie szkolić lekarzy, aby w nawet miastach powiatowych mogli legitymować się wiedzą geriatryczną.

Kolejnym zadaniem resortu zdrowia jest zmniejszenie kolejek do specjalistów i minister zapewnił, że tak się stanie w związku z przyjęciem przez Sejm pakietu ustaw przygotowanych przez resort. Minister zapewnił także, że zakończyły się prace nad ustawą in vitro, która trafiła do konsultacji społecznych. Kolejnym priorytetem jest informatyzacja.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.