ONKOLOGIA
Terapia wspomagająca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profilaktyczne działanie kremu z mocznikiem w zespole ręka-stopa wywołanym sorafenibem.

Udostępnij:
Zespół ręka-stopa (HFSR – hand-foot skin reaction/palmar and plantar erythrodysesthesia) jest częstym powikłaniem leczenia inhibitorami kinaz tyrozynowych. Metaanaliza 24 badań klinicznych z zastosowaniem tej grupy leków wykazała, że HFSR wystąpił u 39% chorych, z czego u 9% w stopniu 3.
W leczeniu raka wątrobowokomórkowego stosuje się sorafenib, który ma zdolność inhibicji wielu rodzajów kinaz. W dwóch badaniach III fazy HFSR wystąpił odpowiednio u 21% i 45%, będąc równocześnie najczęstszym powikłaniem prowadzącym do redukcji dawki sorafenib. Powikłanie to jest szczególnym problemem w populacji azjatyckiej, gdyż częstość HFSR u chorych leczonych z powodu raka wątrobowokomórkowego dochodzi do 82%. Najczęstszą manifestacją HFSR jest łagodna hiperkeratoza. W schorzeniach dermatologicznych objawiających się hiperkeratozą stosowane są kremy zawierające mocznik. Autorzy badania postanowili sprawdzić, czy profilaktyczne zastosowanie kremu z mocznikiem może zmniejszyć częstość występowania i złagodzić przebieg HFSR.
Badanie objęło 871 chorych na raka wątrobowokomórkowego leczonych sorafenibem. Pierwsza grupa objęła 439 chorych stosujących krem z 10% mocznikiem 3 razy dziennie na skórę dłoni i stóp. W drugiej grupie (432 chorych) nie stosowano żadnych kremów. Po wystąpieniu objawów HFSR chorzy mogli stosować dowolne środki. Chorzy byli kontrolowani co 2 tygodnie, a ostatecznej oceny dokonano po 12 tygodniach. Pierwszorzędowym punktem końcowym badania była częstość występowania HFSR po 12 tygodniach stosowania sorafenibu. Drugorzędowa była ocena czasu do wystąpienia HFSR, częstość występowania stopnia 2 i wyższych, czas trwania powikłania, odsetek redukcji dawki, przerwania leczenia i jego zakończenia. Ponadto oceniano jakość życia zależną od HFSR i jakość życia zależną od zdrowia.
W grupie stosującej profilaktycznie krem zawierający mocznik HFSR wystąpił u 56% chorych, natomiast w grupie nie stosującej tej profilaktyki u 73,6% chorych (p<0,001). Rzadsze było tez wystąpienie stopnia 2 i wyższych HFSR – 20,7% w porównaniu do 29,2% (p=0,004). Również średni czas do wystąpienia HFSR był dłuższy w pierwszej grupie – 84 dni w porównaniu do 34 dni w drugiej grupie (p<0,001). Okazało się, że zastosowanie kremu zawierającego mocznik nie miało wpływu na odsetek redukcji dawki, jej przerwania czy zakończenia leczenia. Nie wpłynęło również na sam przebieg choroby podstawowej. Jednakże lepsza kontrola HFSR miała wyraźny wpływ na jakość życia chorych.
Profilaktyczne stosowanie kremu zawierającego mocznik u chorych na raka wątrobowokomórkowego leczonych sorafenibem może zmniejszyć odsetek chorych cierpiących z powodu HFSR, opóźnić wystąpienie tego powikłania i złagodzić jego przebieg.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.