ONKOLOGIA
Terapia wspomagająca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Profilaktyka przeciwzakrzepowa u chorych na nowotwory złośliwe poddanych chemioterapii

Udostępnij:
W NEJM (New England Journal of Medicine) opublikowano wyniki badania oceniające skuteczność heparyny ultra-drobnocząsteczkowej (semuloparyna) w profilaktyce przeciwzakrzepowej u 3212 chorych na różne nowotwory o zaawansowaniu miejscowym lub w stadium uogólnienia.
Incydenty zakrzepowo-zatorowe są najczęstszym powikłaniem i drugą najczęstszą przyczyną zgonu u chorych na nowotwory złośliwe. Ryzyko zachorowania na zakrzepicę jest 4-6 krotnie częstsze u chory na nowotwory niż u ludzi zdrowych. Aż u około 15% chorych na nowotwory występują kliniczne objawy zakrzepicy. Do tej pory profilaktyczne zastosowanie heparyny nie znajduje miejsca w codziennej praktyce klinicznej u chorych na nowotwory poddanych chemioterapii.
W jednym ramieniu wieloośrodkowego, randomizowanego badania SAVE-ONCO chorzy otrzymywali podskórnie raz dziennie 20 mg semuloparyny, w drugim ramieniu placebo. Mediana czasu trwania leczenia wynosiła 3,5 miesięcy. Zakrzepica żylna wystąpiła u 1.2% chorych (20 z 1608 badanych) leczonych heparynę oraz 3.4% (55 z 1604) otrzymujących placebo (HR=0.36; 95%CI 0.21-0.60; p<0.001). Odsetek epizodów krwawienia nie różnił się pomiędzy badanymi grupami 1.2% vs 1.1% odpowiednio w grupie otrzymującej semuloparynę i placebo. Obecnie semuloparyna oczekuje na rejestrację w Stanach Zjednoczonych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.