ONKOLOGIA
Terapia wspomagająca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prostatektomia w znieczuleniu z zastosowaniem opioidów związana z mniejszą śmiertelnością

Udostępnij:
Badacze z Mayo Clinic porównali wyniki prostatektomii przeprowadzonej w znieczuleniu ogólnym z wynikami prostatektomii w znieczuleniu z zastosowaniem opioidów i wykazali mniejszą śmiertelność wśród chorych w grupie z opioidami
Do badania włączono 1642 chorych , u których prostatektomię przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym i 1642 chorych, u których zastosowano opioidy (blokadę nerwową - pojedyncze grzbietowe dotorebkowe wstrzyknięcie bupiwakainy z morfiną lub hydromorfonem). Blokada nerwowa wymagała zastosowania znacznie mniejszych dawek opioidów podawanych systemowo niż znieczulenie ogólne. Badacze wyjaśniają, że do wprowadzenia do znieczulenia ogólnego stosuje się propofol, tiopental, fentanyl, midazolam i sukcynylocholinę lub wekuronium, a do podtrzymania znieczulenia izofluran, desfluran lub sewofluran z lub bez tlenku azotu.
Stopień zaawansowania patologicznego, punktacja według skali Gleasona i ilość zajętych węzłów chłonnych była taka sama w obu grupach chorych, ale wskaźnik chorób towarzyszących był wyższy w grupie chorych poddanych znieczuleniu ogólnemu. U chorych w tej grupie obserwowano również większy odsetek dodatnich marginesów chirurgicznych (27% vs 19% w grupie z opioidami, p < 0,001) i większe prawdopodobieństwo konieczności zastosowania radioterapii uzupełniającej (3% vs 2%, p=0,001).
Wszyscy chorzy uczestniczący w badaniu poddani zostali radykalnej, załonowej prostatektomii, a mediana czasu obserwacji wynosiła 9 lat.
Po skorygowaniu danych według ilości chorób towarzyszących, pozytywnych marginesów chirurgicznych czy konieczności zastosowania uzupełniającej hormonoterapii lub radioterapii w ciągu 90 dni, badacze wykazali, że znieczulenie ogólne wiązało się z trzy razy większym ryzykiem progresji choroby (HR 2,8; p=0,008), i 30% zwiększeniem ryzyka zgonu z jakiegokolwiek powodu (HR 1,32; p=0,47) w porównaniu do grupy, u której do znieczulenia zastosowano opioidy dotorebkowo. Różnica w ilości zgonów związanych z chorobą nowotworową nie była statystycznie istotna, co wiąże się z naturalnym powolnym przebiegiem raka prostaty.
Nawrót raka prostaty po radykalnej załonowej prostatektomii obserwuje się u 25% chorych. Opioidy podane systemowo zaburzają działanie i proliferację limfocytów NK (ang. natural killer), czego nie obserwuje się w przypadku dotorebkowego podania opioidów.
W badaniu tym oceniano chorych, u których rozpoznanie postawiono w latach 1991-2005
Badacze podkreślają, że jeśli koleje badania potwierdzą ich wyniki, znieczulenie do prostatektomii za pomocą opioidów może stać się standardem postępowania.
Badacze z Mayo Clinic badają obecnie zastosowanie tej metody znieczulenia również u chorych poddawanych resekcji pęcherza moczowego z powodu nowotworu.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.