ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak jelita grubego: dodanie cetuksymabu do schematu FOLFIRI skuteczniejsze niż dodanie bewacyzumabu ?

Udostępnij:
Chorzy na przerzutowego raka jelita grubego (ang. colorectal cancer, CRC) bez obecności mutacji KRAS w eksonie 2, którzy otrzymują pierwszą linię leczenia według schematu FOLFIRI (fluorouracyl, kwas folinowy i irynotekan) odnoszą większe korzyści w zakresie czasu przeżycia całkowitego z dodania cetuksymabu niż bewacyzumabu
W randomizowanym badaniu klinicznym FIRE-3 mediana czasu przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) wynosiła 28,7 miesiąca w grupie z cetuksymabem versus 25,0 miesięcy w grupie z bewacyzumabem (p=0,017). Według dalszych analiz, wśród chorych bez obecności mutacji w genie KRAS w jakimkolwiek z badanych loci, korzyści w zakresie OS z dodania cetuksymabu były nawet bardziej zaznaczone (33,1 miesiąca, p=0,011).
Czas wolny od progresji choroby, podobnie jak odsetek odpowiedzi obiektywnych nie różniły się zasadniczo pomiedzy grupami.
Profil bezpieczeństwa obu leków był zgodny z dostepnymi danymi, a najczęstszymi działaniami niepożądanymi były reakcje skórne, biegunka i toksyczność hematologiczna.
Około 60% przerzutowych raków jelita grubego to guzy bez obecności mutacji w eksonie 2 genu KRAS, a 50% tych chorych nie ma mutacji w genach KRAS i NRAS.
Badaczy zaskoczyło wydłużenie czasu przeżycia całkowitego, a brak wpływu na inne wskaźniki skuteczności leczenia, co sugeruje że cetuksymab wywiera efakt terapeutyczny jeszcze po progresji choroby.
Badacze podkreślają jednak, że dane z badania klinicznego FIRE-3 nie są wystarczajace do wprowadzenia cetyksymabu jako standardu postępowania u chorych z guzami bez obecności mutacji RAS.
Do badania włączono 592 chorych (2/3 chorych stanwili mężczyźni) na raka gruczołowego okrężnicy lub odbytnicy w IV stopniu zaawansowania, w stanie sprawności ECOG 0-2. Badanie FIRE-3 było pierwszym badaniem III fazy porównującym skuteczność i bezpieczeństwo zastosowania schematu FOLFIRI w skojarzeniu z cetuksymabem (Erbitux) lub bewacyzumabem (Avastin) w pierwszej linii leczenia chorych na przerzutowego raka jelita grubego z brakiem obecności mutacji w eksonie 2 genu KRAS.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.