Specjalizacje, Kategorie, Działy

Sejm: sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w 2013

Udostępnij:
Podczas 74., trzydniowego posiedzenia Sejmu, które rozpoczęło się dziś, posłowie zapoznają się m.in. ze sprawozdaniem ministra zdrowia z realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w 2013 r. oraz przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem zadań wykonywanych w ramach tego programu wieloletniego w roku 2014 i 2015.
Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych jest programem interwencyjnym, wspomagającym działania w zakresie onkologii. Celem programu jest m.in. osiągnięcie średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów poprzez wdrożenie programów badań przesiewowych i zapewnienie ich jakości.
W 2013 r. w ramach programu prowadzono działania dotyczące m.in. rozwoju profilaktyki pierwotnej nowotworów złośliwych, w tym zwłaszcza zależnych od palenia tytoniu, niewłaściwego żywienia i stylu życia; wdrożenia programów wczesnego wykrywania nowotworów, w szczególności raka szyjki macicy, piersi, jelita grubego oraz wybranych nowotworów u dzieci.
Harmonogram zadań na 2014 r. przewiduje włączenie do programu szkoleń lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii ogólnej z zakresu diagnostyki nowotworów, postępowania terapeutycznego oraz opieki nad chorymi po leczeniu onkologicznym, a także szkoleń w zakresie nowoczesnych technik obrazowania.
Natomiast w 2015 r. włączone miałyby zostać szkolenia z zakresu onkologii dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Dokument wpłynął do Sejmu 30 maja 2014 r., a 10 czerwca 2014 r. został skierowany do Komisji Zdrowia. 26 czerwca 2014 r. komisja wniosła o jego przyjęcie.

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego przypomina o raporcie Najwyższej Izby Kontroli, który negatywnie ocenił realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
– Jednoznacznie wskazano, że zamierzone cele nie zostały osiągnięte oraz, że program wymaga gruntownej zmiany w różnych obszarach. Pozytywną zmianą jest to, że o ile wcześniej program ten dedykowany był – jeśli chodzi o wartość finansową – głównie zakupom sprzętu medycznego, to teraz kierunek zmian w nowym programie, zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, będzie dedykowany bardziej działaniom nastawionym na efektywność w wdrażaniu celów programu, m.in.. zmniejszenia zachorowalności, zwiększeniu świadomości pacjentów odnośnie ryzyk, zwiększenia dostępności do leczenia. Jest to nowe otwarcie i nowe zadania tego programu – mówi Jerzy Gryglewicz.
Jego zdaniem największą bolączką Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych jest to, że nikt tak naprawdę za jego realizację nie odpowiada. – Generalnie odpowiada minister zdrowia, jednak w ministerstwie nie ma osoby odpowiedzialnej personalnie za realizację tego przedsięwzięcia. Powinna powstać oddzielna struktura ministerialna dedykowana temu programowi, która będzie zarządzać ogromnymi pieniędzmi przeznaczonymi na program oraz czuwać nad jego realizacją – uważa ekspert.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.