ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Sildenafil zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka

Udostępnij:
Naukowcy ostrzegają, że stosowanie sildenafilu może zwiększać ryzyko zachorowania na czerniaka, pomimo że ich badania nie dostarczają wystarczających dowodów do zmiany zaleceń dotyczących leczenia zaburzeń erekcji.
Badacze z Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard Medical School z Bostonu przeprowadzili prospektywne badanie kliniczne Health Professionals’ Follow-up Study (HPFS) pomiędzy 2000 a 2010 rokiem. Przeanalizowano dane kliniczne 25848 mężczyzn.
Badanie zaprojektowano na postawie danych pochodzących z innych badań, które wskazują, że inhibitory 5A-fosfodiesterazy (PDG5A), takie jak sildenafil nasilają syntezę melaniny, a tym samym przyczyniają się do rozwoju czerniaka. Dodatkowo opublikowane wyniki badań wskazują , że sildenafil i inne inhibitory PDG5A nasilają inwazję komórek czerniaka, szczególnie u chorych z obecnością mutacji w genie BRAF.
Analiza nie obejmuje jednak innych inhibitorów PDG5A, takich jak tadalafil i vardenafil, ponieważ nie były one zarejestrowane, kiedy rozpoczynała się rekrutacja do badania.
Uczestników badania HPFS zapytano w 2000 roku o leczenie zaburzeń erekcji; 1378 z 25848 uczestników (5,3%) stosowało sildenafil w ciągu ostatnich trzech miesięcy i 1618 (6,3%) stosowało sildenafil kiedykolwiek. Ci chorzy częściej byli otyli i w wywiadzie częściej podawali oparzenia słoneczne, ale mniejszą ekspozycję na promieniowanie słoneczne w wieku dojrzałym.
Podczas okresu obserwacji w latach 2000-2010 142 uczestników zachorowało na czerniaka, 580 na raka płaskonabłonkowego skóry i 3030 na raka podstawnokomórkowego skóry.
U chorych, którzy stosowali ostatnio sildenafil zaobserwowano zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka inwazyjnego niż u chorych, którzy nie stosowali sildenafilu (HR 1,84, 95% CI 1,04-3,22). U chorych, którzy stosowali sildenafil kiedykolwiek również zaobserwowano zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka (HR 1,92, 95% CI 1,14-3,22). Zarówno u chorych stosujących sildenafil jak i niestosujących sildenafilu nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka zachorowania na raka płaskonabłonkowego czy podstawonokomórkowego skóry.
Współczynnik ryzyka zachorowania na czerniaka wynosił 216,4/100 tysięcy na rok wśród stosujących sildenafil oraz 135,4/100 tysięcy na rok wśród niestosujących sildenafilu.
Jak podkreślają badacze, wyniki badania HPFS powinny być interpretowane ostrożnie i są niewystarczające do zmiany obecnych zaleceń. Dostarczają natomiast danych epidemiologicznych o możliwych skórnych działaniach niepożądanych inhibitorów PDE5A i podstaw do planowania dalszych badań.
Lekarze podkreślają konieczność oglądania przez lekarzy pierwszego kontaktu skóry chorych, którym przepisują oni sildenafil.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.