ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skuteczność adjuwantowej chemioterapii w raku jelita grubego nadal nie potwierdzona

Udostępnij:
Wyniki dużego badania wskazują, że chemioterapia pooperacyjna nie przynosi znaczących efektów leczniczych.
Niepewność co do skuteczności dodatkowej chemioterapii w leczeniu raka jelita ma swoje odzwierciedlenie w wytycznych różnych towarzystw naukowych i krajów - jest polecana w USA, Kanadzie i w Chinach, podczas gdy np. w Holandii nie ma rekomendacji do jej stosowania, European Society of Medical Oncology mówi, że "może być podana". W Lancet Oncology opublikowano właśnie wyniki badanie EORTC 22921, które trwało aż 10 lat i zajmowało się tym tematem.

Autorzy tej próby wskazują, że nie ma dowodów na popieranie stosowania adjuwantowej chemioterapii po przedoperacyjnej radioterapii. Jednocześnie podkreślają, że więcej uwagi powinno być skierowane na przedoperacyjną chemioterapię. Dodatkowo, wyniki badania wskazują, że pooperacyjna chemioterapia jest bardzo źle tolerowana przez pacjentów i ponad połowa z nich nie otrzymuje pełnego cyklu leczenia.

Badanie EORTC 22921 prowadzono w 9 krajach w Europie oraz w Izraelu i uczestniczyło w nim 1011 pacjentów z rakiem jelita grubego w stadium T3 lub T4. Wszyscy otrzymywali przed operacją radioterapię. Część z nich otrzymywała równocześnie chemioterapię. Po operacji pacjenci w sposób randomizowany byli przypisywani albo do grupy otrzymującej chemioterapię (fluorouracyl + leukoworyna, 4 cykle, co 3 tygodnie) albo do grupy jedynie objętej nadzorem. Po 10 latach okresu follow-up wykazano, że na poziomie lokalnym choroba była lepiej kontrolowana przy zastosowaniu chemioterapii - nawroty miejscowe nowotworu wynosiły 22,5% dla samej radioterapii; 11,8% przy połączeniu jej z chemioterapią przedoperacyjną; 14,5% przy chemioterapii pooperacyjnej oraz 11,7% przy chemioterapii przed- i pooperacyjnej.

Niestety, nie zaobserwowano znaczących różnic między różnymi schematami leczenia jeśli chodzi o występowanie odległych przerzutów, całkowite przeżycie i okres wolny od postępu choroby.

Naukowcy zwracają uwagę, że mikroprzerzuty raka jelita grubego są wrażliwe na chemioterapię, dlatego też leczenie systemowe powinno być rozważone przed operacją a nie po niej. Obecnie trwa kilka prób z wykorzystaniem chemioterapii przedoperacyjnej - RAPIDO, PROSPECT, PRODIGE 23, COPERNICUS, BACCHUS. Także polscy naukowcy zajmują się tym zagadnieniem.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.