Specjalizacje, Kategorie, Działy

Śmiertelność z powodu raka piersi zmniejszyła się o blisko 40 proc. od lat 80-tych ubiegłego wieku

Udostępnij:
Według informacji opublikowanych w Cancer Journal for Clinicians w ciągu 26 lat od 1989 do 2015 roku śmiertelność z powodu raka piersi zmniejszyła się o 39%, co przekłada się na zmniejszenie liczby zgonów w Stanach Zjednoczonych o ponad ćwierć miliona.
Publikowany co 2 lata raport American Cancer Society wykazał też, że u chorych rasy czarnej na raka piersi współczynniki śmiertelności są nadal wyższe niż u chorych rasy białej, niemniej jednak w kilku stanach współczynniki te nie są statystycznie równoważne, być może w skutek rozbieżności pomiędzy stanami.

Od 2005 do 2014 roku całkowite wskaźniki śmiertelności z powodu raka piersi zwiększyły się w określonych grupach etnicznych, takich jak mieszkanki wysp Azji/Pacyfiku (1,7% rocznie), kobiety rasy czarnej pochodzenia innego niż latynoskie (0,4% rocznie) oraz pochodzenia latynoamerykańskiego (0,3% rocznie), pozostają jednak na stałym poziomie w przypadku kobiety rasy białej pochodzenia innego niż latynoskie, Indian Amerykańskich oraz rdzennych mieszkanek Alaski. Zgodnie z raportem zwiększenie to wynika głównie z częstszego występowania raków piersi z dodatnią ekspresją receptorów hormonalnych w niektórych grupach etnicznych, w porównaniu ze zmniejszeniem częstości raków piersi bez receptorów hormonalnych na powierzchni komórek.

Niestety, nie wszystkie kobiety odniosły taką samą korzyść z poprawy wskaźników umieralności. Od 2006 do 2015 roku wskaźniki zmniejszyły się we wszystkich grupach etnicznych i rasach, jednak w 2015 roku śmiertelność u kobiety rasy czarnej pochodzenia innego niż latynoskie była nadal o 39% większa niż u kobiety rasy białej pochodzenia innego niż latynoskie.

Różnice dotyczące śmiertelności w poszczególnych grupach etnicznych i rasach znacznie różniły się w poszczególnych stanach, np. wśród czarnych kobiet śmiertelność wyniosła 66% w Luizjanie i 20% w Newadzie. W siedmiu stanach nie odnotowano istotnych różnic pomiędzy śmiertelnością kobiety rasy czarnej i białej pochodzenia innego niż latynoskie.

W opinii badaczy wiele danych wskazuje na to, że różnice dotyczące śmiertelności z powodu raka piersi u chorych rasy białej i czarnej są efektem wielu czynników biologicznych i niebiologicznych, takich jak różnice w zaawansowaniu klinicznym w chwili rozpoznania, charakterystyka guza, otyłość, choroby współistniejące, a także dostęp do leczenia, przestrzeganie zaleceń terapeutycznych i odpowiedź na leczenie.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.