Specjalizacje, Kategorie, Działy

Tadeusz Jędrzejczyk: lekarze rodzinni zarobią na pakiecie onkologicznym

Udostępnij:
-Słowa lekarzy rodzinnych o tym, że nie będą w stanie związać końca z końcem, traktować trzeba jako element negocjacji. Lekarzy rodzinnych w przyszłym roku czeka kilkunastoprocentowy wzrost wartości umów - mówi Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ.
-Słowa lekarzy rodzinnych o tym, że nie będą w stanie związać końca z końcem, traktuje pan jako element gry?
-Sądzę, że to jest element negocjacji. Owszem przyszłoroczne zmiany wiążą się z poszerzeniem kompetencji, ale fakt jest taki, że lekarzy rodzinnych w przyszłym roku czeka kilkunastoprocentowy wzrost wartości umów. Nie zamierzam też za pośrednictwem mediów w żaden sposób negocjować z przedstawicielami lekarzy podstawowej opieki zdrowia. Podsumowując, przygotujemy dla nich dobrą ofertę.

-A jeśli okaże się, że lekarze rodzinni nagle zaczną wysyłać na specjalistyczne badania zbyt wielu pacjentów, blokując tym samym innym możliwość przebadania się? Czy nie wydłużą i nie zapchają – i tak niemałych – kolejek? Czy to nie będzie „wąskie gardło” tego systemu?
-Poszerzenie lekarzom rodzinny kompetencji ma temu zjawisku zapobiec. Celem zmian jest zatrzymanie większej niż do tej pory liczby pacjentów na poziomie lekarza rodzinnego. Nasza, jak sądzę dobra oferta, jest związana właśnie z tym: więcej środków, więcej kompetencji ale także, co z punktu widzenia każdego płatnika jest oczywiste, także większej odpowiedzialności za sprawowaną opiekę.

-Pojawiają się również wątpliwości co do tego, czy lekarze rodzinni będą mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności do trafnego stwierdzenia czy pacjent ma problemy onkologiczny. Czy dzięki proponowanych szkoleniom ich wiedza i umiejętności podniosą się?
-Lekarze rodzinni są także specjalistami, z tym zastrzeżeniem, że ich kompetencje są bardziej przekrojowe z jednej strony i skoncentrowane na najczęściej występujących chorobach z drugiej. Zarówno program studiów jak i specjalizacji obejmuje merytorycznie także rozpoznawanie nowotworów. Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej są zatem przygotowani merytorycznie do pracy i wciąż doskonalący swoją wiedzę i umiejętności. Dla tych lekarzy, którzy zgłaszają chęć uzupełnienia i aktualizacji swojej wiedzy została przygotowana oferta jej uzupełnienia przygotowana z udziałem najlepszych specjalistów w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Nie ma oczywiście przeszkód, aby z takich szkoleń nie skorzystać na przykład w Izbach lekarskich. Warto podkreślić, że zawód lekarza jest „wolny”, co między innymi oznacza, że lekarz sam stara się uzupełniać i aktualizować wiedzę. Ewentualna oferta edukacyjna ma w tym tylko pomóc.

-A jak pan w tej sytuacji skomentuje problem finansowania w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej?
Świadczenia w opiece ambulatoryjnej ulegną także modyfikacji. Pacjent na „ścieżce onkologicznej” uzyska prawo do nielimitowanych świadczeń. Problem samej wyceny kosztów przechodzi od 1 stycznia do kompetencji Agencji Oceny Technologii Medycznych, która dokona tej wyceny, nie będąc jednocześnie strona umowy. Jest to sytuacja z punktu widzenia NFZ bardziej komfortowa, nie mniej przed końcem roku musieliśmy przyjąć cennik w obszarach, które uległy zmianie ze względu na pakiet. Po wtóre, została podjęta decyzja, że około jedna czwarta środków, którymi NFZ dysponował z tytułu większej, niż planowano, spływu składki, zostanie przeznaczona na podniesienie finansowania świadczeń ambulatoryjnych. Generalnie strategią kontraktowania NFZ będzie ewolucja kontraktowania świadczeń w opiece stacjonarnej na formy ambulatoryjne, oczywiście w uzasadnionych przypadkach.

Pełny tekst rozmowy z Tadeuszem Jędrzejczykiem ukaże się w najbliższym numerze Menedżera Zdrowia
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.