ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Terapia celowana u chorych na zaawansowanego czerniaka - cz. 2

Udostępnij:
Zastosowanie dabrafenibu (inhibitor BRAF) w połączeniu z trametynibem (inhibitor MEK) u chorych na zaawansowanego czerniaka z mutacją w genie BRAF wiąże się z istotnym statystycznie wydłużeniem mediany całkowitego przeżycia chorych o około 6.5 miesięcy w porównaniu z dabrafenibem lub wemurafenibem.
Obiektywną odpowiedź w wyniku zastosowanego leczenia u chorych leczonych dwoma lekami obserwujemy u prawie 70% chorych. Dołączenie trametynibu do dabrafenibu nie zwiększa ogólnej toksyczności w porównaniu do leczenia dabrafenibem samodzielnie, ponadto u chorych leczonych dwoma lekami obserwujemy mniejszy odsetek powikłań skórnych.
W Journal of Clinical Oncology zaprezentowano wyniki długotrwałych przeżyć chorych leczonych dabrafenibem z trametynibem. W powyższej analizie wykazano, że odległe przeżycia u chorych leczonych dabrafenibem w połączeniu z trametynibem są bardzo zbliżone do tych obserwowanych u chorych poddanych immunoterapii polegającej na zastosowaniu anty-PD1 (nie mamy obecnie danych dotyczących odległych przeżyć u chorych leczonych niwolumabem w połaczeniu z ipilimumabem).
Wyniki powyższego badania w praktyce dają nam taką informację, że terapia pierwszej linii u chorych na zaawansowanego czerniaka z mutacją składająca się z połączenia dabrafenibu i trametynibu może być równie skuteczna co immunoterapia, jednak żeby to rozwikłać konieczne są wyniki badania porównujące bezpośrednio obie terapie w randomizowanym badaniu klinicznym 3 fazy.
Co ciekawe mediana OS w przypadku chorych z prawidłową wyjściowo aktywnością LDH wynosiła 45,5 miesiąca. Wyniki powyższego badania w praktyce dają nam taką informację, że terapia pierwszej linii u chorych na zaawansowanego czerniaka z mutacją składająca się z połączenia dabrafenibu i trametynibu może być równie skuteczna co immunoterapia, jednak żeby to rozwikłać konieczne są wyniki badania porównujące bezpośrednio obie terapie w randomizowanym badaniu klinicznym 3. fazy.



Część 1.
www.termedia.pl/onkologia/Terapia-celowana-u-chorych-na-zaawansowanego-czerniaka-czesc-1-,21673.html
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.