Specjalizacje, Kategorie, Działy

Terapie celowane wydłużają czas przeżycia

Udostępnij:
- Terapie celowane w leczeniu raka są stosowane przy zaawansowanej chorobie i maja na celu wydłużenie przeżycia całkowitego lub wydłużenie przeżycia wolnego od progresji choroby. W niektórych typach nowotworów, jak chłoniaki, czy nowotwory podścieliskowe, możliwe jest całkowite wyleczenie - mówił dr hab. Andrzej Deptała ze szpitala CSK MSW podczas konferencji „Patologie w diagnostyce i leczeniu nowotworów górnego odcinka układu pokarmowego”.
W leczeniu raka wątrobowokomórkowego konieczna jest dokładna ocena stanu wątroby oraz stopnia zaawansowania choroby, a także tego, czy mamy do czynienia z przerzutami. Leczenie molekularne odbywa się lekiem sorafenib, który ma działanie podwójne, bo oprócz odcięcia nowotworu od czynników wzrostowych poprzez brak substancji odżywczych hamuje receptory naczyniowe śródbłonka na komórkach. Może być stosowany w leczeniu skojarzonym z wlewem chemioterapeutycznym, dając lepsze efekty. Ale z badań klinicznych wynika, że także samodzielnie wpływa na istotną statystycznie różnicę w czasie wolnym od progresji. Zalecana dawka to 800 mg, czasem jest jednak zmniejszana z powodu objawów niepożądanych. Z badań wynika, że następuje stabilizacja choroby, a czas wolny od progresji wynosi 40 miesięcy, przy czym czas przeżycia całkowitego to 48 miesięcy. Terapia jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Czasem do leczenia nowotworów można stosować inne leki znane z innych dziedzin. Tak jest w nowotworze neuroendokrynnym trzustki, kiedy można zastosować lek używany w transplantologii.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.