Specjalizacje, Kategorie, Działy

Trastuzumab: korzyści z zastosowania w zaawansowanym i przerzutowym raku piersi przewyższają ryzyko

Udostępnij:
Leczenie trastuzumabem chorych na HER2-pozytywnego raka sutka związane jest z wydłużeniem przeżycia, jak również z ryzykiem powikłań kardiologicznych. Większość chorych odnosi jednak korzyści przewyższające ryzyko.
Około 20% nowotworów piersi to nowotwory HER2 pozytywne, charakteryzujące się gorszym rokowaniem. Trastuzumab jest monoklonalnym przeciwciałem przeciwko HER2 i stosowany jest w Ameryce od 1998 roku, a od 2000 roku w Europie.
Do analizy włączono dane z 7 badań klinicznych, w których kobiety (łącznie 1497 kobiet z HER2 pozytywnym rakiem piersi) leczone były trastuzumabem w skojarzeniu z innymi lekami w pierwszej linii leczenia lub po progresji choroby. Wskaźniki przeżycia całkowitego 2 lata po rozpoczęciu badania były wyższe w grupie chorych leczonych trastuzumabem, przy czym lek ten był skuteczniejszy u chorych leczonych w pierwszej linii lub w skojarzeniu z taksanami. Trastuzumab wiąże sie również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zastoinowej niewydolności krążenia lub obniżenia frakcji wyrzutowej lewokomorowej (ang. left ventricle ejection fraction, LVEF). Rekrutacja w trzech z siedmiu badań została przedwczesnie zakończona. Według analizy opublikowanej w The Cohrane Library większość kobiet z HER2 dodatnim rakiem piersi odnosi korzyści z leczenia trastuzumabem.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.