ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Tremelimumab w leczeniu zaawansowanego czerniaka

Udostępnij:
W Journal of Clinical Oncology opublikowano wyniki badania III fazy oceniającego skuteczność tremelimumabu (przeciwciało anty-CTLA4) w porównaniu do dakarbazyny lub temozolomidu u chorych na zaawansowanego czerniaka w stopniu IIIc lub IV.
Cząsteczka CTLA-4, która ulega nadekspresji na aktywowanych limfocytach T i limfocytach T supresorowych, hamuje dalszą aktywację swoistych limfocytów T CD4+ i CD8+ poprzez interakcję z komórkami dendrytycznymi (DC) lub bezpośrednio w wyniku kontaktu limfocyta supresorowego z efektorowym. Przeciwciało anty-CTLA4 poprzez blokowanie interakcji CTLA-4 z CD80/86 wyłącza ten mechanizm supresji immunologicznej i umożliwia ciągłe, niepohamowane stymulowanie limfocytów T przez komórki DC.

Obecnie jedynym zarejestrowanym przeciwciałem anty-CTLA4 do leczenia zaawansowanego czerniaka jest ipilimumab.

Do badania zakwalifikowano 655 chorych. W jednym ramieniu badania chorzy otrzymywali tremelimumab w dawce 15 mg/kg co 3 miesiące; w drugim cytostatyk wybrany przez lekarza prowadzącego (dakarbazyna lub temozolomid). W badaniu nie zaobserwowano różnicy w zakresie mediany całkowitego przeżycia chorych (OS – overall survival) pomiędzy badanymi grupami – tremelimumab 12,6 miesięcy vs chemioterapia 10,7 miesięcy (p=0,127). Również odsetki obiektywnych odpowiedzi u obu grup były zbliżone – 10,7% (tremelimumab) vs 9,8% (chemioterapia). Jednak czas trwania odpowiedzi u chorych leczonych tremelimumabem był istotnie dłuższy niż w grupie badanej – 35,8 vs 13,7 miesięcy (p=0,001).
Do działań niepożądanych o podłożu immunologicznym typowych dla terapii anty-CTLA-4 o stopniu ≥3 należały: biegunka/colitis (18%), wysypka (7%), endokrynopatie (7%), świąd (3%), hepatitis (1%), pancreatitis (1%).
Badacze podkreślają, że brak różnicy w medianie OS pomiędzy badanymi grupami może być spowodowana tym, że 16% chorych z grupy kontrolnej po zakończeniu udziału w badaniu otrzymywało ipilimumab.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.