Specjalizacje, Kategorie, Działy

UE: Legitymacja zawodowa ułatwi znalezienie pracy

Udostępnij:
Farmaceuci, fizjoterapeuci, pielęgniarki mogą od teraz szybciej znaleźć pracę w swoim zawodzie w innych krajach UE. Europejska legitymacja zawodowa ułatwi swobodny przepływ pracowników poprzez uproszczenie procedury potwierdzenia kwalifikacji zawodowych uznanych w innym kraju Unii.
Jednym z celów przyjętej strategii jednolitego rynku jest umożliwienie Europejczykom podjęcia pracy w dowolnym miejscu w UE. Gdy zawód jest regulowany w docelowym państwie Unii, pracownicy mogą potrzebować uznania równoważnych kwalifikacji uzyskanych w innym kraju członkowskim.

Komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP, powiedziała:

– Europejska legitymacja zawodowa to duży krok naprzód dla wykwalifikowanych Europejczyków. Chodzi o umożliwienie im łatwiejszego i szybszego podjęcia pracy tam, gdzie ich kompetencje są potrzebne, poszukiwane i doceniane. Jest to praktyczne narzędzie, które przynosi korzyści nie tylko specjalistom, ale także osobom, które chcą korzystać z ich usług. Jest to jeszcze jedna realna korzyść z jednolitego rynku UE.

Europejska legitymacja zawodowa (ang. European Professional Card – EPC) ma w tym pomóc. Nie jest to dokument w tradycyjnej formie, lecz certyfikat elektroniczny. Działa dzięki systemowi wymiany informacji na rynku wewnętrznym IMI pozwala pracownikom na komunikację z odpowiednimi organami w ramach bezpiecznej sieci. IMI udostępnia również pracownikom oficjalny, wielojęzyczny kanał komunikacji między organami regulującymi w celu ułatwienia współpracy i zwiększenia wzajemnego zaufania.

Przy wsparciu Komisji Europejskiej, krajowi koordynatorzy IMI będą mogli zarejestrować organy regulujące i dadzą im dostęp do nowego modułu EPC. Władze w krajach pochodzenia będą odpowiedzialne za sprawdzanie autentyczności i ważności dokumentów aplikacyjnych, aby upewnić się, że tylko odpowiednio wykwalifikowani specjaliści mogą szukać pracy w innych krajach.

EPC nie zastępuje „tradycyjnych” procedur uznawania kwalifikacji zawodowych przewidzianych w dyrektywie w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, ale jest korzystną opcją dla profesjonalistów, którzy chcą pracować tymczasowo lub na stałe w innym kraju UE. Aplikacje można składać online w dowolnym języku Unii Europejskiej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.