Specjalizacje, Kategorie, Działy

Unikatowa operacja zniszczenia nowotworu prostaty przy użyciu NanoKnife już dostępna w Klinice Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Udostępnij:
W Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego "Dzieciątka Jezus" w Warszawie 10 czerwca 2014 roku prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski przy użyciu najnowocześniejszego urządzenia NanoKnife przeprowadził unikatową operację zniszczenia samego nowotworu prostaty. Zastosowana metoda pozwoliła na zachowanie pozostałej części narządu.
NanoKnife został zakupiony przez Szpital i będzie służył do tzw. leczenia ogniskowego nowotworów. NanoKnife wykorzystuje technologię nietermicznej ablacji metodą IRE (Irreversible Electroporation, nieodwracalnej elektroporacji), polegającą na aplikowaniu kilkusekundowej serii ultrakrótkich impulsów prądu o wysokim napięciu wprost do guza, co powoduje powstanie mikroskopijnej wielkości otworów w błonach komórkowych. Efektem jest śmierć komórek nowotworowych, bez jednoczesnego uszkodzenia zdrowych tkanek pacjenta.
Pierwszą operację w Szpitalu Dzieciątka Jezus za pomocą NanoKnife przeprowadził profesor Piotr Radziszewski, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej.
Pacjenci, którzy zostali poddani zabiegom to dwaj 65-letni mężczyźni z rakiem stercza ograniczonym do jednego płata.
Cała procedura medyczna przeprowadzona była w znieczuleniu ogólnym. Do ciała pacjenta wprowadzono specjalne jednorazowe elektrody i umieszczono je w okolicy guza. Prąd skierowany został wprost do komórek nowotworowych, które nieodwracalnie uszkodzone obumarły, a ich pozostałości w ciągu kilku tygodni zostaną w naturalny sposób usunięte przez układ chłonny. Bardzo ważny jest też fakt, że zastosowanie tej metody nie ogranicza w przyszłości stosowania innych metod leczenia, gdyby doszło do nawrotu nowotworu.
Profesor Radziszewski wyjaśnia "Taka terapia to przyszłość w chirurgii onkologicznej, już nie musimy usuwać całych narządów, co wiąże się ze znacznymi spustoszeniami w organizmie. Teraz możemy niszczyć sam nowotwór przy pomocy ultradokładnej terapii ogniskowej."
Stosowane do tej pory chirurgiczne metody leczenia nowotworów prostaty wiązały się z powikłaniami w postaci nietrzymania moczu czy zaburzeniami erekcji. Zastosowanie NanoKnife powoduje niszczenie tylko określonych komórek bez uszkadzania naczyń krwionośnych, czy delikatnych struktur w operowanym obrębie, dzięki czemu ogranicza to ryzyko do minimum. Ponadto skraca się też czas rekonwalescencji pacjenta, a dolegliwości bólowe są minimalne.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.