Wczesna opieka paliatywna nad chorymi na nowotwory przynosi korzyści rodzinie chorego
Autor: Aleksandra Lang
Data: 29.06.2016
Źródło: American Society of Clinical Oncology Annual Meeting, Chicago 2016/AL
Wyniki badania klinicznego przedstawionego podczas tegorocznego kongresu ASCO wskazują, że wczesne zastosowanie opieki paliatywnej w leczeniu chorych na nowotwory łagodzi objawy depresji i poprawia jakość życia opiekujących się nimi członków rodziny.
Do przedstawionego randomizowanego badania klinicznego włączono 350 chorych na nieuleczalnego raka płuca i raka przewodu pokarmowego oraz 272 opiekujących się nimi członków rodziny obejmujący krewnych lub przyjaciół towarzyszących chorym w czasie wizyt w szpitalu. Chorych przydzielano do grupy otrzymującej wczesną opiekę paliatywną stosowana niezależnie od opieki onkologicznej lub do grupy objętej jedynie opieką onkologiczną. Wszyscy chorzy odbywali co najmniej raz w miesiącu wizyty w ośrodku opieki paliatywnej od czasu włączenia do badania. Opiekunowie nie musieli uczestniczyć w tych wizytach, choć jak stwierdzili badacze około 50% opiekunów przychodziło na wizyty wraz chorymi. Określono objawy depresji, jakości życia oraz nastroju opiekunów na początku badania oraz po 12 i 24 tygodniach. Po 12 tygodniach opiekunowie chorych otrzymujących wczesną opiekę paliatywną charakteryzowali się większą witalnością (p=0,05) i lepszym funkcjonowaniem społecznym (p=0,02) w porównaniu z opiekunami chorych otrzymujących jedynie opiekę onkologiczną, u których funkcjonowanie w obu tych obszarach uległo pogorszeniu. Po 24 tygodniach od rozpoczęcia badania różnice pomiędzy grupą kontrolną a grupą interwencyjną nie były już widoczne. Stwierdzono również, że po 12 tygodniach opiekunowie chorych przydzielonych do grupy z opieką paliatywną mieli mniej nasilone objawy depresji (p=0,03), a różnica ta utrzymywała się po 24 tygodniach (p=0,05).
Badacze podsumowali, że jest to pierwsze badania kliniczne wykazujące pozytywny wpływ opieki paliatywnej nad chorym na jego opiekunów.
Badacze podsumowali, że jest to pierwsze badania kliniczne wykazujące pozytywny wpływ opieki paliatywnej nad chorym na jego opiekunów.