ONKOLOGIA
Hematologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zwiększone ryzyko występowania nowotworów hematologicznych u dzieci starszych ojców

Udostępnij:
Jak opublikowano w American Journal of Epidemiology, u dzieci starszych ojców, w przeciwieństwie do dzieci starszych matek, występuje zwiększone ryzyko występowania nowotworów hematologicznych w późniejszym wiek. W przedstawionym badaniu określenie „starszy„ zastosowano stosunkowo swobodnie, ponieważ dokonano w nim porównania mężczyzn w wieku ponad 35 lat i poniżej 25 lat w chwili urodzenia się ich dziecka
Jak podkreślił pierwszy autor, badania takie są bardzo przydatne, ponieważ wiedza na temat czynników ryzyka występowania chorób nowotworowych jest cały czas niepełna.
Badanie objęło 138003 uczestników (73582 mężczyzn i 64421 kobiet) biorących wcześniej udział w badaniu American Cancer Society Cancer Prevention Study – II Nutrition Cohort, które rozpoczęto 1992 roku i prowadzono w 21 stanach USA. W okresie 1992-2009 u wszystkich uczestników badania odnotowano łącznie 2532 nowotwory.
Wykazano, że dzieci ojców, którzy w chwili ich urodzenia mieli ponad 35 lat, miały większe ryzyko rozwoju nowotworu hematologicznego w późniejszym okresie niż dzieci młodszych ojców, w wieku poniżej 25 lat (HR 1,35; 95% CI: 1,07-1,69).
Ryzyko to zwiększało się dodatkowo u dzieci, które nie miały rodzeństwa. W tym przypadku u dzieci ojców, którzy w chwili ich urodzenia przekroczyli 35. rok życia było o 63% większe niż u dzieci ojców w wieku poniżej 25 lat w chwili ich urodzenia (HR 1,63; 95% CI 1,19-2,23; p=0,002).
Obserwacje dotyczące matek również sugerowały związek między starszym wiekiem matki a ryzykiem rozwoju nowotworu hematologicznego u dzieci bez rodzeństwa, jednak bez istotności statystycznej.
Autorzy sugerują, że obserwowany związek może wynikać z uszkodzeń materiału genetycznego w plemnikach u starszych mężczyzn. Pewną rolę mogą odgrywać też zmiany epigenetyczne w nasieniu, głównie dotyczące procesu metylacji. W licznych badaniach dość konsekwentnie wskazywano na związek starszego wieku ojców, w przeciwieństwie do wieku matki, z wydłużeniem telomerów u potomstwa, co może także predysponować do rozwoju nowotworów w późniejszym wieku.
Wymienione czynniki biologiczne, w powiązaniu z „hipotezą higieniczną” mogły wyjaśniać silną zależność starszego wieku ojca i zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworów hematologicznych u dzieci bez rodzeństwa. „Hipoteza higieniczna” zakłada, dzieci posiadające rodzeństwo narażone są na liczne „łagodne” zakażenia, które pobudzają ich układ immunologiczny.
Według autorów jest to bardzo intrygujące zjawisko, być może wynikające z wyjątkowego połączenia wieku (ale tylko ojców” i innych zmian genetycznych.
Dla klinicystów jest to cenna wskazówka, podkreślająca znaczenie pełnej analizy sytuacji rodzinnej dziecka w analizowaniu czynników ryzyka rozwoju nowotworów.
Niezwykle ważne jest podkreślenie faktu, że o ile nie jest możliwa zmiana wieku rodzica, o tyle możliwe jest wiele innych działań prozdrowotnych, zmniejszających ryzyko chorób nowotworowych, takich jak niepalenie tytoniu, aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.