Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dzieci i młodzież piją coraz więcej napojów słodzonych

Udostępnij:

Średnio o 23 procent więcej napojów słodzonych cukrem (SSB) spożyły w 2018 roku dzieci i młodzież na całym świecie w porównaniu z 1990 rokiem – wynika z najnowszego badania.

Badanie opublikowano w sierpniu w czasopiśmie „The BMJ”.

Naukowcy przeprowadzili badanie na podstawie danych zebranych w ramach Globalnej Bazy Danych Dietetycznych, która obejmowała ponad 1200 krajowych i subkrajowych badań żywieniowych obejmujących 185 krajów. 450 badań przeprowadzonych w 118 krajach zawierało dane na temat spożycia napojów słodzonych cukrem.

Wzrost spożycia napojów z cukrem wsród dzieci i młodzieży 

Wyniki te pokazują, że spożycie napojów słodzonych cukrem wśród dzieci i młodzieży wzrosło średnio o 23 proc. (0,68 porcji/tydzień) od 1990 do 2018 r., przy czym największy wzrost odnotowano w Afryce Subsaharyjskiej (2,17 porcji/tydzień).

W 2018 r. średnie globalne spożycie wyniosło 3,6 standardowych porcji tygodniowo, od 1,3 w Azji Południowej do 9,1 w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Jednak 56 (30 proc.) spośród 185 krajów uwzględnionych w analizie miało średnie spożycie napojów słodzonych cukrem, wynoszące 7 lub więcej porcji/tydzień.

– Nie wszyscy są świadomi, że sztuczne barwniki, jak: tartrazyna E 102, żółcień chinolinowa E 104, żółcień pomarańczowa E 110, azorubina E 122, czerwień koszenilowa E 124, czerwień allura E 129 – dodawane do żywności mogą powodować problemy z koncentracją, zwłaszcza u dzieci – wyjaśnia mgr inż. Barbara Wojda.

Dodaje, że taka informacja powinna być umieszczona na opakowaniu, jeśli w składzie występuje ww. barwnik.

Siedem łyżeczek cukru w jednej puszce 

Drugim składnikiem, na który należy uważać, jest cukier, a zwłaszcza jego ilość. Młodzi ludzie często nie wiedzą, że w puszce 0,3 l napoju słodzonego i gazowanego, np. typu cola, jest około 35 g (7 łyżeczek) cukru.

Dietetycy podkreślają, że słodkie napoje wzmagają apetyt, co w konsekwencji powoduje niekontrolowany wzrost wagi, prowadzący do  nadwagi i otyłości.

Słodki smak uzależnia

– Słodki smak uzależnia. Mózg człowieka zapamiętuje smak słodki na takim poziomie, jaki mu sami wyznaczymy poprzez ilość spożywanej słodkiej żywności (słodycze, słodkie napoje itp.). Warto zatem ograniczać ją w diecie, aby stopniowo obniżać próg wrażliwości na słodki smak – radzi ekspertka.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.