Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Sytuacja patowa – stosowanie leków na nadciśnienie a uszkodzenie nerek

Źródło: PAP/Paweł Wernicki
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 13.01.2022
 
 
Nowe wyniki badań sugerują, że długotrwałe stosowanie leków powszechnie przepisywanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca może przyczyniać się do uszkodzenia nerek – poinformowało pismo „JCI Insight”.
Przewlekłe nadciśnienie tętnicze to problem około miliarda ludzi na całym świecie. Naukowcy z University of Virginia School of Medicine (UVA) chcieli lepiej zrozumieć, dlaczego ciężkim postaciom choroby często towarzyszy pogrubienie tętnic i małych naczyń krwionośnych w nerkach, które prowadzi do uszkodzenia tych narządów.

Odkryli, że ważną rolę odgrywają wyspecjalizowane komórki nerek (komórki przykłębuszkowe tętniczki doprowadzającej) wytwarzające reninę – hormon, który pomaga organizmowi regulować ciśnienie krwi. Szkodliwe zmiany w tych komórkach mogą powodować ich inwazję na ściany naczyń krwionośnych nerki. Komórki przykłębuszkowe wywołują następnie nagromadzenie innego typu komórek, komórek mięśni gładkich, które powodują pogrubienie i usztywnienie naczyń. W rezultacie krew nie może przepływać swobodnie przez nerki.

Jak się okazało, długotrwałe stosowanie leków hamujących układ renina-angiotensyna, takich jak inhibitory ACE lub blokery receptora angiotensyny, ma podobny efekt. Leki te są często stosowane – m.in. w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi, zastoinowej niewydolności serca i zawałów serca. Naukowcy odkryli, że długotrwałe zażywanie leków wiązało się ze stwardnieniem naczyń nerkowych zarówno u myszy laboratoryjnych, jak i u ludzi.

Autorzy zaznaczyli, że pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie leków na nadciśnienie (ponieważ mogą one ratować życie), zachęcając jednak do dalszych badań nad długoterminowymi skutkami przyjmowania tych preparatów.

– Nasze badania pokazują, że za uszkodzenia odpowiadają komórki produkujące reninę. Skupiamy się teraz na zrozumieniu, w jaki sposób te komórki, niezwykle istotne dla ochrony przed spadkami ciśnienia krwi i utrzymania dobrego samopoczucia, przechodzą taką transformację i wywołują uszkodzenia nerek – powiedziała dr Maria Luisa Sequeira Lopez z Departamentu Pediatrii i Centrum Badań nad Zdrowiem Dziecka UVA. – Potrzebne jest zidentyfikowanie substancji wytwarzanych przez te komórki, które prowadzą do niekontrolowanego wzrostu naczyń w nerkach – dodała.

– Ważne byłoby przeprowadzenie prospektywnych, randomizowanych, kontrolowanych badań w celu określenia stopnia uszkodzenia czynnościowego i tkanek u pacjentów przyjmujących leki na kontrolę ciśnienia krwi – zaznaczył dr Ariel Gomez z Departamentu Pediatrii i Centrum Badań nad Zdrowiem Dziecka w UVA.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.