Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W oczekiwaniu na modyfikację wytycznych dotyczących ospy małpiej

Udostępnij:

Jak zapowiedział 26 sierpnia dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny, w najbliższych dniach powinny być zaktualizowane wytyczne postępowania w sprawie ospy małpiej (mpox). W tym samym dniu Światowa Organizacja Zdrowia uruchomiła sześciomiesięczny program walki z jej epidemią.

135 mln dolarów na walkę z mpox

Uruchomiony przez WHO program zakłada zwiększenie liczby pracowników w dotkniętych chorobą krajach, wzmocnienie strategii nadzoru, prewencji i odpowiedzi na epidemię. Szacuje też, że od września do lutego przyszłego roku działania te będą kosztowały 135 mln dolarów.

W planach jest między innymi ułatwienie dostępu do szczepionek, zwłaszcza w krajach afrykańskich, które w największym stopniu cierpią z powodu mpox.

– Ogniska mpox w Demokratycznej Republice Konga i sąsiednich krajach mogą zostać opanowane i powstrzymane – oświadczył szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit ogłosił 26 sierpnia, że jego kraj przekaże 100 tys. dawek szczepionek przeciw mpox z zapasów niemieckiego wojska dotkniętym chorobą państwom.

Mpox to choroba wirusowa, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi, ale także z człowieka na człowieka poprzez kontakt seksualny lub bliski kontakt fizyczny. Towarzyszą jej gorączka, bóle mięśni i przypominające czyraki zmiany skórne. W połowie sierpnia WHO ogłosiła w związku z mpox stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Od początku roku do czwartku w 12 państwach afrykańskich odnotowano ponad 21,3 tys. potwierdzonych i podejrzewanych zakażeń oraz 590 zgonów na mpox – podano w najnowszym sprawozdaniu Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które są agencją Unii Afrykańskiej. 20 sierpnia władze Konga, najbardziej dotkniętego chorobą kraju, zgłosiły ponad tysiąc nowych infekcji wykrytych w ciągu tygodnia.

W Polsce zmodyfikowane wytyczne

Jak zapowiedział główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski, w najbliższych dniach powinny być zaktualizowane wytyczne postępowania w sprawie ospy małpiej.

– Pracujemy nad tymi wytycznymi. To bardzo świeża sprawa – przekazał na konferencji prasowej w Białymstoku, przypominając, że wytyczne takie wypracowano w Polsce dwa lata temu, a teraz są aktualizowane przez ekspertów na podstawie najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia.

– To wszystko jest, więc tutaj nie trzeba aż tak nerwowo reagować i nagle działać. Grupa ekspertów pracuje nad aktualizacją tych wytycznych. Myślę, że w ciągu najbliższych dni one się ukażą – poinformował Paweł Grzesiowski.

Przypomniał, że na podstawie wytycznych sprzed dwóch lat w Polsce jest system opieki nad pacjentem z ospą małpią (mpox).

– Mamy ten system. Modyfikujemy go, ponieważ wiemy, że ten wirus jest bardziej zakaźny i może wywoływać cięższe zachorowania w Afryce. To na razie tyle wiemy – powiedział Grzesiowski.

Szef GIS wskazał, że na mocy tych przepisów choroba jest w Polsce notyfikowana, obowiązkowa jest izolacja chorego – do dwóch tygodni – i za zgodą lekarza może się odbywać w domu. Przewidziana jest też obowiązkowa, trwająca do trzech tygodni kwarantanna, możliwość izolacji pacjentów na oddziałach zakaźnych.

Poinformował także o tym, że jest szczepionka przeciwko mpox dla ok. 5 tys. osób oraz dwa ośrodki (w Warszawie i Gdańsku) wyznaczone do badań.

– Mamy rozporządzenia, mamy dokumentację w tej sprawie jasną, że osoba z mpox podlega bardzo konkretnym procedurom – zapewnił Paweł Grzesiowski.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.