123RF

Ten lek na małpią ospę nie działa. Zamówiła go Komisja Europejska

Udostępnij:

Wstępne wyniki badania kliniczenego przeprowadzonego przez naukowców z Demokratycznej Republiki Konga i USA wykazały, że lek przeciwwirusowy Tecovirimat nie jest skuteczny w walce z szczepem wirusa małpiej ospy klad I. Komisja Europejska zakupiła ten lek podczas wybuchu epidemii w Afryce w latach 2022-2023. 

Nowy, bardziej śmiercionośny i bardziej zaraźliwy szczep małpiej ospy klad 1, skłonił w zeszłym tygodniu Światową Organizację Zdrowia (WHO) do ogłoszenia międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia.

Mpox rozprzestrzenia się w Afryce 

W Afryce z powodu tego wirusa zmarło już 541 osób, co oznacza, że współczynnik śmiertelności wynosi 2,89 proc.  − poinformowały w sobotnim oświadczeniu Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Najbardziej dotkniętym krajem jest Demokratyczna Republika Konga z 1005 przypadkami i 24 zgonami zgłoszonymi w ciągu tygodnia. W tym kraju nowy szczep klad 1 został po raz pierwszy wykryty we wrześniu 2023 r.

Wspomniany szczep, który rozprzestrzenia się po Afryce, uważany jest za bardziej śmiertelny niż ten, który spowodował globalny wybuch epidemii mpox w 2022 r. (znany jako klad II).

Tymczasem wstępne wyniki badania klinicznego w Demokratycznej Republice Konga (DRK) wykazały, że Tecovirimat nie skrócił czasu objawów małpiej opsy wywołanych szczepem klad I. Nie jest więc skuteczny przeciwko nowemu, bardziej groźnemu wirusowi. Informacje takie podał Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) w USA.

− Wyniki są rozczarowujące – powiedział Jeanne Marrazzo, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Oznacza to, że kłopot z obecnym wariantem małpiej ospy może być większy niż zakładamy. Wirus dotarł także do Europy, stwierdzono go w Szwecji.

− Wyniki dostarczają nam istotnych informacji i podkreślają potrzebę zidentyfikowania innych kandydatów na leczenie małpiej ospy (mpox), podczas gdy kontynuujemy badania nad zastosowaniem Tecovirimatu − dodał Marrazoo.

Tecovirimat to lek przeciwwirusowy powszechnie stosowany w leczeniu mpox, mimo że istnieje ograniczona liczba dowodów klinicznych na to, że skutecznie łagodzi objawy. Lek ten został pierwotnie opracowany do leczenia ospy prawdziwej, która jest wywoływana przez pokrewny ortopokswirus.

Producent Tecovirimatu, SIGA, zauważył jednocześnie, że nastąpiła „znacząca poprawa” u osób leczonych wcześnie i z najcięższym przebiegiem choroby. Chociaż dane nie są istotne statystycznie, SIGA uważa, że to przesłanka do prowadzenia dalszych badań dotyczących skuteczności leku w tych grupach.

Zapasy leku Tecovirimat w Europie

Dwa lata temu WHO również ogłosiła najwyższy stopień alarmowy w związku z małpią ospą. Wówczas występowały przypadki zakażenia wariantem klad 2b, który jednak przenosił się trudniej i powodował mniej zgonów. Komisja Europejska zakupiła wtedy ponad 10 tys. cykli leczenia preparatem Tecovirimat. Miały być one dostępne dla wszystkich państw uczestniczących w Europejskim Mechanizmie Ochrony Ludności.

Tecovirimat jest zatwierdzony w Unii Europejskiej do leczenia ospy prawdziwej i małpiej, ale tylko na podstawie badań na zwierzętach. Zezwolenie zostało przyznane w „wyjątkowych okolicznościach” bez normalnie wymaganych danych dotyczących skuteczności klinicznej.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.