Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zmieni się sposób naliczenia punktów edukacyjnych dla lekarzy

Udostępnij:
Od 1 marca punkty będą naliczane również za szkolenia zagraniczne oraz odbyte zdalnie. Zniesiony zostanie też obowiązek zapisywania ich w dokumencie PWZ.
Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, które będzie obowiązywać od 1 marca, zmieni się sposób naliczania punktów edukacyjnych.

Nowe przepisy wprowadzane są w związku z obostrzeniami przeciwepidemicznymi zawieszającymi możliwość odbycia szkoleń i kursów, a także zwiększeniem obowiązków służbowych kadry lekarskiej w sytuacji epidemiologicznej.

Jak podano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia skierowanego do ogłoszenia 24 lutego, dopełnienie przez lekarzy obowiązku doskonalenia zawodowego obejmuje zdobycie każdorazowo 200 punktów edukacyjnych w okresie 48 miesięcy, z wyjątkiem odbywania doskonalenia zawodowego w trakcie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub epidemii, kiedy za dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego uznaje się uzyskanie w okresie rozliczeniowym 100 punktów edukacyjnych.

Resort zdrowia wskazuje, że okresy rozliczeniowe są traktowane jako cykle zamknięte, co należy rozumieć w ten sposób, że jeżeli lekarz uzyska ponad 200 albo odpowiednio ponad 100 punktów edukacyjnych, nie są one zaliczane do kolejnego okresu rozliczeniowego.

Podobnie w przypadku uzyskania w okresie rozliczeniowym liczby punktów mniejszej niż 200 albo odpowiednio mniejszej niż 100, lekarz albo lekarz dentysta nie będzie zobowiązany do uzupełnienia tej liczby w następnym okresie rozliczeniowym.

Będą też przyznawane punkty edukacyjne za szkolenia poza krajem oraz przeprowadzane w formule online. W dokumencie wyjaśniono, że dotyczy to udziału w zagranicznym kursie medycznym nieobjętym programem odbywanej specjalizacji, udziału w zagranicznym kursie realizowanym za pośrednictwem środków przekazu telewizyjnego i sieci internetowej z ograniczonym dostępem, a także uczestnictwo w wykładzie lub doniesieniu w formie ustnej lub plakatowej na zagranicznym kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym.

Przyznane dla tych aktywności punkty edukacyjne są takie same, jak zdobyte za uczestnictwo w krajowych podobnych przedsięwzięciach.

W uzasadnieniu wyjaśniono też, że coraz częściej korzystanie z platform internetowych zastępuje tradycyjną prenumeratę czasopism medycznych, umożliwiając nieorganiczny dostęp do aktualnej wiedzy medycznej z każdego miejsca i w każdym czasie. Dlatego zasadnym jest również przyznanie i za tę formę doskonalenia punktów edukacyjnych.

Na tym nie koniec zmian. Rozporządzenie znosi obowiązek wpisywania punktów w dokumencie PWZ. W związku z tym, że okręgowe rady lekarskie będą odnotowywać punkty edukacyjne w okręgowym rejestrze lekarzy i lekarzy dentystów, nie jest zasadne dalsze dokonywanie wpisu w dokumencie prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty w części „wpisy uzupełniające”.
 
Partner serwisu
123RF
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.