Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

OZZL apeluje w sprawie edukacji zdrowotnej

Udostępnij:

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy sprzeciwia się decyzji o wprowadzeniu edukacji zdrowotnej jako przedmiotu nieobowiązkowego. – Zdrowie publiczne i kondycja społeczeństwa powinny być priorytetem każdego systemu edukacji, niezależnie od poglądów politycznych – wskazuje OZZL.

Jak czytamy w komunikacie OZZL, Polska już teraz boryka się z epidemią chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy depresja. Wiele z tych schorzeń mogłoby być skutecznie ograniczonych poprzez odpowiednią edukację.

– Zdrowe społeczeństwo to mniejsze obciążenie systemu opieki zdrowotnej, niższe koszty leczenia chorób przewlekłych oraz wyższa produktywność obywateli. Brak odpowiedniej edukacji w tym zakresie może prowadzić do wzrostu kosztów leczenia, obniżonej jakości życia oraz skrócenia średniej długości życia – wskazuje związek.

Widmo niewydolności systemu ochrony zdrowia

OZZL podkreśla, że edukacja zdrowotna i profilaktyka to inwestycja w przyszłość narodu, jego dobrobyt oraz stabilność gospodarczą. Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, że dobrze zaplanowane programy edukacji zdrowotnej mogą przyczynić się do redukcji chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów oraz zaburzeń metabolicznych.

– W obliczu trudnej sytuacji w polskim systemie opieki zdrowotnej, rosnących kolejek do specjalistów, obciążenia lekarzy oraz problemów finansowych, profilaktyka i edukacja zdrowotna nabierają szczególnego znaczenia. Bez strategicznego, długofalowego podejścia opartego na prewencji system będzie zmuszony do działania jedynie w trybie naprawczym, co będzie prowadziło do jego dalszego przeciążenia i niewydolności – tłumaczą lekarze.

Co z inwestycją w zdrowie?

– Medycyna naprawcza, choć niezbędna, jest kosztowna i wymaga ogromnych nakładów finansowych – podkreśla Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca ZK OZZL, dodając, że żaden system nie jest w stanie funkcjonować wyłącznie lecząc skutki zaniedbań zdrowotnych.

– Potrzebujemy długofalowej strategii opartej na inwestycji w zdrowie poprzez edukację, profilaktykę oraz promocję zdrowego stylu życia od najmłodszych lat. To jedyny sposób, aby ograniczyć zachorowalność, zmniejszyć obciążenie lekarzy i placówek medycznych oraz zracjonalizować wydatki na ochronę zdrowia. Państwo, które nie podejmuje działań profilaktycznych, skazuje się na rosnące koszty leczenia i coraz większy kryzys w sektorze medycznym – uważa przewodnicząca OZZL.

W związku z powyższym Zarząd Krajowy OZZL apeluje do Ministerstwa Edukacji oraz wszystkich decydentów o wprowadzenie edukacji zdrowotnej jako obowiązkowego przedmiotu w polskich szkołach.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
Partner serwisu
123RF
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.