CBŚP

CBŚP zatrzymało 11 osób, które nielegalnie produkowały i sprzedawały leki

Udostępnij:

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu zlikwidowali magazyny i miejsca produkcji produktów leczniczych o działaniu anabolicznym, przeciwcukrzycowym i wzmagającym potencję. Działania przeprowadzono przy wsparciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Bydgoszczy oraz przedstawicieli Polskiej Agencji Antydopingowej.

Funkcjonariusze Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowali kolejną zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się wytwarzaniem sfałszowanych produktów leczniczych i ich wprowadzaniem do obrotu.

Przestępcy nielegalnie importowali z Chin substancję czynną, dzięki której możliwe było produkowanie podrobionych leków anabolicznych, a następnie sprzedawali je poprzez specjalnie w tym celu utworzone dwie domeny internetowe.

Podczas działań funkcjonariuszom zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji wsparcia udzielili policjanci zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz śledczy Polskiej Agencji Antydopingowej.

Łącznie w akcji uczestniczyło niemal stu funkcjonariuszy policji oraz przedstawiciele Polskiej Agencji Antydopingowej. Ich wspólne działania pozwoliły na zatrzymanie 11 osób, którym zarzuca się m.in., że od 2018 roku wyprodukowały i wprowadziły do obrotu znaczne ilości sfałszowanych i podrobionych produktów leczniczych o łącznej wartości kilkudziesięciu mln złotych.

Przestępcy zbudowali nawet własną markę sfałszowanych produktów leczniczych. Produkty te były dostarczane do klientów w postaci paczek za pośrednictwem firm kurierskich.

W miejscach produkcji oraz magazynach zabezpieczono urządzenia służące do produkcji leków, znaczne ilości półfabrykatów wykorzystywanych do produkcji, a także kilkanaście tysięcy gotowych leków o czarnorynkowej wartości co najmniej 2,7 mln zł. Ujawniono i zabezpieczono również duże ilości substancji czynnej, z której można byłoby wyprodukować kolejne nielegalne farmaceutyki.

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji i wprowadzania do obrotu sfałszowanych i podrobionych produktów leczniczych oraz sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób. Sąd na wniosek prokuratora wobec 4 podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek podejrzanych na kwotę ponad 1 miliona złotych, w tym należące do nich samochody i nieruchomość, a także w skrytce pod podłogą u jednego z zatrzymanych zabezpieczono pieniądze w łącznej kwocie 330 tysięcy złotych i 10 tysięcy euro.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.