123 RF

Leszczyna: Mamy projekt ws. sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych

Udostępnij:

Projekt zakazujący sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych nocą, jest już gotowy – informuje minister zdrowia Izabela Leszczyna. Zakaz mógłby obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r., ostateczna decyzja zostanie podjęta po konsultacjach społecznych.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna chce zakazania sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach: 22 - 6. Leszczyna zaznaczyła, że projekt jest już gotowy i został skierowany do zespołu do spraw programowania prac rządu. Zapowiedziała, że chciałaby, aby projekt po wakacjach trafił do Sejmu.

Resort przeanalizuje wszelkie „za” i „przeciw”

Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że konsultacje społeczne projektu nie będą skracane. – Rozumiem, że bardzo wiele podmiotów będzie się chciało wypowiedzieć: podmiotów gospodarczych, ale pewnie także ngo-sów i w ogóle strona społeczna. Wszystkie uwagi przeczytamy z należytą uwagą i będziemy się do nich oczywiście odnosić –  powiedziała.

Pytana o proponowaną w projekcie datę wejścia w życie ograniczenia sprzedaży alkoholu, wskazała na 1 stycznia 2025 r. – Mówiliśmy o pierwszym stycznia 2025 r. Natomiast zawsze vacatio legis jest decyzją ostatecznie podejmowaną po konsultacjach społecznych – zaznaczyła.

Dwa mln osób to ofiary przemocy domowej w rodzinach alkoholików

W pierwszym półroczu 2024 roku kierujący po alkoholu byli sprawcami 533 wypadków drogowych, w których zginęło 37 osób, a 641 zostało rannych – to dane Biura Ruchu Drogowego KGP.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w raporcie z 2022 r. zwróciła uwagę, że 1,5 mln dzieci w Polsce wychowuje się w rodzinach alkoholików. To 21,5 proc. dzieci w Polsce i 4 proc. populacji Polski. Blisko 500 tys. spośród tych dzieci znajduje się w dramatycznej sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. Stanowią one 7,2 proc. dzieci w Polsce.

W otoczeniu alkoholików żyje też około 1,5 mln osób dorosłych (współmałżonkowie, rodzice) – to 4 proc. populacji Polski. Około 2 mln osób (dorośli i dzieci) to ofiary przemocy domowej w rodzinach z problemem alkoholowym (dwie trzecie osób dorosłych i dwie trzecie dzieci z tego rodzaju rodzin). 5,2 proc. społeczeństwa polskiego jest ofiarami przemocy domowej związanej z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Alkohol zagraża zdrowiu i życiu

Z raportu PARPA wynika też, że alkohol odpowiada rocznie za śmierć nawet 35 tys. osób i tworzy wielomiliardowe koszty dla państwa.

Systematycznie od 2002 roku zwiększa się dostępność ekonomiczna napojów alkoholowych – to wnioski z „Raportu 2023. Uzależnienia w Polsce” autorstwa Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Za średnie miesięczne wynagrodzenie w 2022 r. można było kupić o blisko 140 proc. więcej butelek piwa o pojemności 0,5 l niż w 2002 roku i ponad 140 proc. więcej butelek wódki 40 proc. o pojemności 0,5 l.

– Od 15 lat spożycie wynosi nie mniej niż 9 litrów 100-proc. alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca –  podkreślili eksperci.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna uważa, że Ministerstwo Finansów powinno zwiększyć akcyzę na alkohol i papierosy.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.