NIL o zdalnym wystawianiu recept na opioidy: Nie wylewajmy dziecka z kąpielą
Tagi: | teleporady, NIL, recepty, opioidy, receptomaty, leki psychotropowe, Izabela Leszczyna, Jakub Kosikowski, Klaudiusz Komor |
– Całkowite zablokowanie możliwości wystawiania przez teleporadę recept na leki opioidowe może w pewnych sytuacjach uniemożliwić dostęp do nich najbardziej potrzebującym pacjentom – ostrzega Naczelna Rada Lekarska.
We wtorek 2 lipca na śniadaniu prasowym dla mediów minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że do końca miesiąca zostaną przygotowane przepisy, które spowodują, że nie będzie możliwe uzyskanie recepty na opioidy w tzw. receptomatach.
Samorząd lekarski ma zastrzeżenia
Stanowisko Ministerstwa Zdrowia nie do końca podzielają przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej. Na spotkaniu w resorcie zdrowia wyrazili oni swoje liczne obawy i zatrzeżenia wobec nakładania na lekarzy całkowitego zakazu wystawiania recept na środki narkotyczne w trakcie tzw. teleporady.
Jak podkreślił dr Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, jeden z uczestników spotkania, który bierze udział w pracach nad zmianami przepisów dotyczących m.in. preskrypcji i refundacji leków, całkowite zablokowanie możliwości wystawiania przez teleporadę recept na omawiane leki może w pewnych sytuacjach uniemożliwić dostęp do nich najbardziej potrzebującym pacjentom, którzy z niezależnych przyczyn nie mogą dotrzeć do lekarza na wizytę osobistą. Są to m.in. pacjenci z ograniczeniami w poruszaniu się, osoby starsze czy zamieszkujące w dalekiej odległości od placówki medycznej, w której przyjmuje ich lekarz prowadzący.
Na problem trzeba patrzeć systemowo
W trakcie rozmów przedstawiciele NIL podkreślali, że nakładanie na lekarzy zakazu wystawiania recept na leki narkotyczne w drodze teleporady nie rozwiąże zwiększającej się skali działania tzw. receptomatów, a na problem ten należy spojrzeć systemowo.
– Przede wszystkim istotne jest zdefiniowanie standardu teleporady i uniemożliwienie działania podmiotom, których działalność, z założenia, opiera się wyłącznie na teleporadach i które działają wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Naczelna Izba Lekarska przedstawiła rozwiązania, które zablokują niekontrolowane wystawianie opioidów i leków psychotropowych oraz nasennych przez internet, jednocześnie nie pozbawiając pacjentów korzystających z jakościowej telemedycyny dostępu do leczenia – wyjaśnił dr Jakub Kosikowski, rzecznik NIL.
Minister zdrowia przekazała, że wprowadzenie uszczegółowionych regulacji wymaga czasu, bo rozporządzenie w tej sprawie musi przejść ścieżkę konsultacji społecznych. – Muszę przekonać środowiska pacjenckie i lekarskie, że taką zmianą nie zmniejszymy dostępności do leków osobom chorym na nowotwory czy osobom leczącym się i wychodzącym z uzależnień – zapewniła Izabela Leszczyna.