123RF

Rekordowa kwota wstrzymanych lub cofniętych świadczeń chorobowych

Udostępnij:

Opolski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawdził prawidłowość wykorzystania prawie 800 zwolnień lekarskich, wystawionych w pierwszym kwartale tego roku – w niemal stu przypadkach dopatrzono się nieprawidłowości i wydano decyzje o wstrzymaniu lub zwrocie zasiłków chorobowych. 

Oddział ZUS w Opolu podsumował wyniki kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich przez pacjentów w pierwszych trzech miesiącach 2024 r.

Co ósme zwolnienie niezasadne?
– Orzeczenie przez lekarza o czasowej niezdolności do pracy nie powinno być traktowane jak dodatkowy urlop bądź okazja do dorabiania za plecami pracodawcy. Ten czas należy przeznaczyć na leczenie i rehabilitację. Nie wszyscy ubezpieczeni w ZUS podzielają takie podejście, a korzystanie z e-zwolnienia w nieprawidłowy sposób może mieć konsekwencje finansowe. W pierwszym kwartale tego roku opolski ZUS pozbawił prawa do zasiłku chorobowego 81 osób z 791 poddanych kontroli pod kątem prawidłowości wykorzystania zwolnienia chorobowego. Kwota cofniętych bądź wstrzymanych świadczeń sięgnęła ponad 113 tys. zł, co jest najwyższą kwotą od kilku lat – powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.

Podkreślił, że na początku tego roku osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli właściwego wykorzystania zwolnień lekarskich zweryfikowały więcej orzeczeń niż w tym samym okresie 2023 r. i dwa lata wcześniej. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2023 r. sprawdzono 414 pacjentów i wydano decyzję o zwrocie 50 zasiłków. W 2022 r. w wyniku 322 kontroli zasiłki wstrzymano lub zażądano ich zwrotu od 24 pacjentów.

Rekordowa liczba kontroli ZUS 
W pierwszym kwartale 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju przeprowadził niemal 35,5 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wobec 4,8 tys. przebywających na zwolnieniu lekarskim wydano decyzje wstrzymujące wypłatę zasiłków chorobowych w wysokości przekraczającej 8,2 mln zł. ZUS jako instytucja wypłacająca zasiłki (w tym chorobowy) jest zobowiązany do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przez osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych. Możliwość sprawdzenia, co robi pracownik w trakie czasowej niezdolności do pracy,  ma również płatnik składek (pracodawca), który opłaca składki w ZUS za co najmniej 20 osób.

Przeczytaj także: „Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.