Specjalizacje, Kategorie, Działy
WOŚP

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Udostępnij:
W niedzielę po raz 32. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tego dnia na ulicach kwestowało 120 tys. wolontariuszy, a w internecie wciąż odbywa się kilkaset aukcji. Cel tegorocznej zbiórki to „Płuca po pandemii”. Wieczorem na liczniku orkiestry było ponad 175 mln zł.
W styczniu szef WOŚP Jerzy Owsiak poinformował, że po siedmiu latach nieobecności na antenie telewizji publicznej transmisja z finału WOŚP powraca do TVP 2.

Przypomnijmy: wielki finał przestał być transmitowany przez TVP w 2017 r. – Naszym nowym nadawcą, oficjalnym partnerem telewizyjnym będzie telewizja TVN – ogłosił wówczas oficjalnie Jerzy Owsiak.

Trzydzieści dwa lata z orkiestrą
Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat temu. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność w zakresie ochrony m.in. na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.

Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowych, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.

Owsiak podkreślił, że podobnie jak w przypadku sepsy informacje o zapotrzebowaniu na sprzęt czerpano również z raportów Najwyższej Izby Kontroli. – Tu, jeżeli mówimy o czasie pandemii, ostatnie raporty NIK-u są zatrważające – ocenił.

W Polsce i za granicą
W Warszawie scena, miasteczko i główne studio WOŚP stanęły na błoniach PGE Narodowego. Finałowi towarzyszył m.in. 18. Bieg „Policz się z cukrzycą”.

Na krakowskim rynku odbyła się natomiast kwesta z udziałem Anny Dymnej i wolontariuszy fundacji „Mimo wszystko”. W południe z bulwaru Kurlandzkiego wyruszył organizowany przez Hufiec ZHP Kraków Podgórze „Bieg Wielkich Serc”. W stolicy Małopolski wolontariuszy zaskoczył anonimowy darczyńca, który wrzucił do puszek WOŚP na Rynku Głównym 100 tys. zł. Mężczyzna mówił wolontariuszkom, że na okrągłą sumę pieniądze zbierał przez trzy lata.

W Gdańsku z kolei sztab główny Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zorganizowany w Europejskim Centrum Solidarności, natomiast miasteczko WOŚP zlokalizowano przy ul. Elektryków.

Zgodnie z tradycją przez całą niedzielę odbywały się też licytacje dla WOŚP. Wśród sportowych hitów aukcji znalazła się m.in. czerwona sukienka tenisistki Igi Świątek, koszykarskie buty Marcina Gortata, zdobiony 24-karatową złotą folią kask Tomasza Golloba czy motocykl, na którym w minionym roku Bartosz Zmarzlik wywalczył czwarty złoty medal indywidualnych mistrzostw świata.

W tym roku poza granicami Polski swoje finały zorganizowało aż 100 sztabów zagranicznych w 23 krajach. WOŚP gra m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie oraz na krańcach świata – w pobliżu biegunów południowego i północnego.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.