Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Atlas chorób współistniejących z idiopatycznym włóknieniem płuc

Udostępnij:
Idiopatyczne zwłóknienie płuc (IPF) wiąże się z dużym obciążeniem chorobami współistniejącymi płuc i pozapłucnymi. Naukowcy przeanalizowali dwukierunkowe związki przyczynowe między IPF a chorobami współistniejącymi. Wyniki badań opublikowano w „The Chest”.
Idiopatyczne włóknienie płuc to postępująca choroba o nieznanej dotąd przyczynie, która występuje głównie u osób starszych. W ostatnich latach dokonał się spory postęp w leczeniu, jednak mediana przeżycia wciąż nie jest imponująca i wynosi od 3 do 5 lat. Pacjenci dodatkowo cierpią z powodu różnych chorób współistniejących, które prowadzą do istotnych negatywnych skutków, w tym zwiększonej śmiertelności i niskiej jakości życia. Z IPF często współwystępują nadciśnienie płucne, POChP i rak płuc, a także choroba wieńcowa, choroba refluksowa przełyku (GERD) i depresja. Tutaj rodzi się pytanie, czy obserwowane wyżej związki stanowią jedynie korelację, czy związek przyczynowy?

Odpowiedzi poszukał zespół naukowców z Hangzhou Medical College w Chinach, który najpierw zidentyfikował możliwe choroby współistniejące związane z IPF, przeszukując literaturę w PubMed; w kolejnym kroku zbadano (przy zastosowaniu randomizacji mendlowskiej) dwukierunkowe związki przyczynowe między IPF a chorobami współistniejącymi, a w trzecim oceniono wiarygodność ustaleń.

Dwukierunkowe analizy wykazały przekonujące dowody na dwie choroby współistniejące i sugestywne dowody na cztery choroby współistniejące; okazało się, że choroba refluksowa przełyku, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa i niedoczynność tarczycy były związane przyczynowo ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia idiopatycznego włóknienia płuc, podczas gdy POChP była związana przyczynowo ze zmniejszonym ryzykiem. W odwrotnym kierunku wykazano zwiększone ryzyko raka płuc u pacjentów z IPF oraz zmniejszone ryzyko nadciśnienia tętniczego, a także związek przyczynowy z wyższym ryzykiem raka płuc, ale zmniejszonym ryzykiem nadciśnienia.

Badanie potwierdziło związki przyczynowe między IPF a niektórymi chorobami współistniejącymi z perspektywy genetycznej. Według autorów kolejnym dużym krokiem powinno być zrozumienie patomechanizmów, jak również opracowanie optymalnych strategii zapobiegania i leczenia chorób współistniejących.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.