Specjalizacje, Kategorie, Działy

Bezdech wcześniaków – podsumowanie dotychczasowych zaleceń

Udostępnij:
Zgodnie z artykułem opublikowanym ostatnio na łamach American Academy of Pediatrics, bezdech wcześniaków jest schorzeniem, które dotyczy wcześniaków urodzonych w 28 tygodniu trwania ciąży lub później i najczęściej ustępuje w chwili uzyskania przez noworodka stopnia dojrzałości charakterystycznej dla 36 – 37 tygodnia życia.
Mimo, iż bezdech wcześniaków stanowi jedną z najczęstszych chorób rozpoznawanych u wcześniaków hospitalizowanych w ramach oddziałów intensywnej terapii noworodków, niepewnym pozostaje wpływ nawracających bezdechów, epizodów arytmii oraz hipoksemii na stan zdrowia noworodka.
Zgodnie z definicją bezdech wcześniaków to nagły, trwający co najmniej 20 sekund bezdech lub też epizod trwający krócej w połączeniu z bradykardią lub desaturacją, który wystąpił u noworodka urodzonego przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. Dotychczas przeprowadzone badania naukowe wskazują na istotną, ujemną korelację pomiędzy częstością występowania bezdechu wcześniaków a czasem trwania ciąży, ze znaczną redukcją zachorowalności przy ciąży trwającej co najmniej 30 tygodni.
Do często wybieranych opcji terapeutycznych należą teofilina oraz kofeina, które mogą zredukować częstość występowania epizodów bezdechu centralnego. Spośród powyższych leków, preferowanym jest cytrynian kofeiny, z racji długiego czasu półtrwania leku, dobrej tolerancji przez pacjentów oraz braku konieczności monitorowania stężenia leku we krwi. W połączeniu z farmakoterapią, korzystne wydaje się również stosowanie nCPAP z ciśnieniami rzędu 4-6 cm H2O.
Dodatkowo stwierdzono, iż refluks żołądkowo – przełykowy rozpoznany u noworodków nie koreluje z ryzykiem wystąpienia bezdechu wcześniaków. Z tego powodu nie zaleca się stosowania rutynowego prowadzenia terapii ukierunkowanej na to schodzenie u wcześniaków z rozpoznanym bezdechem. Wydaje się, że bezpiecznym czasem do wypisania ze szpitala noworodka, u którego występowały epizody bezdechu wcześniaków jest 5-7 dniowy okres wolnych od tego typu epizodów. Niekiedy należy się jednak liczyć z dłuższym czasem hospitalizacji, zwłaszcza wśród dzieci urodzonych przed ukończeniem 26 tygodnia ciąży.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.