Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy zaostrzenia astmy w pierwszym trymestrze ciąży zwiększają ryzyko powstania wad rozwojowych u płodu?

Udostępnij:
W swoim poprzednim badaniu Dr Lucie Blais i wsp. wykazali związek pomiędzy umiarkowanymi oraz ciężkimi zaostrzeniami astmy w pierwszym trymestrze ciąży a zwiększonym ryzykiem rozwoju wad wrodzonych u noworodków. 90.1% grupy badanej stanowiły wówczas kobiety otrzymujące zasiłek socjalny. Następnie badacze postanowili ocenić czy przytaczana poprzednio zależność funkcjonuje również w większej, reprezentatywnej kohorcie pacjentek chorujących na astmę. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma Thorax.
Badaniem objęto kohortę 36 587 ciężarnych, chorych na astmę. Analizę przeprowadzono na podstawie danych obejmujących lata 1998 – 2009. Zaostrzenia astmy, które wystąpiły w pierwszym trymestrze ciąży zakwalifikowano do kategorii ciężkich, umiarkowanych lub też innych niż wymienione.

Częstość występowania dowolnych wad wrodzonych u pacjentek z zaostrzeniami astmy w pierwszym trymestrze ciąży oszacowano na 19.1% w przypadku zaostrzeń ciężkich, 11.7% w przypadku zaostrzeń umiarkowanych oraz 12.0% w przypadku zaostrzeń, których nie spełniały powyższych kryteriów. Skorygowany iloraz szans wystąpienia dowolnych wad wrodzonych w przypadku ciężarnych z ciężkimi zaostrzeniami astmy w pierwszym trymestrze ciąży, w porównaniu z pacjentkami chorującymi na astmę, które z tego powodu nie wymagały hospitalizacji lub pobytu na szpitalnym oddziale ratunkowym (grupa kontrolna), wynosił 1.64 (95% CI 1.02 - 2.64). Podwyższonego ryzyka wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych u noworodków nie wykazano natomiast przy porównaniu z grupą kontrolną pacjentek z umiarkowanymi zaostrzeniami astmy w pierwszym trymestrze ciąży.

Podsumowując, analiza przeprowadzona na podstawie dużej, reprezentatywnej grupy badanej wykazała, iż wyłącznie ciężkie zaostrzenia astmy w pierwszym trymestrze ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia wrodzonych wad rozwojowych u noworodków. Wydaje się, że poprzednie badania zawyżały ryzyko rozwoju wad wrodzonych u kobiet z zaostrzeniami astmy, ze względu na objęcie nimi kobiet o niskim statusie socjoekonomicznym.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.