Specjalizacje, Kategorie, Działy

Doustny kotrimoksazol nie zmniejsza skutków ubocznych u chorych na IPF

Udostępnij:
Według badania EME-TIPAC leczenie doustnym kotrimoksazolem nie wpłynęło korzystnie na pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim idiopatycznym zwłóknieniem płuc. Prawdopodobieństwo zgonu, przeszczepienia płuc czy nieselektywnej hospitalizacji było wciąż na wysokim poziomie.
Naukowcy przeprowadzili równoległe, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, placebo, w celu oceny skuteczności kotrimoksazolu u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim IPF. Kotrimoksazol (trimetoprim-sulfametoksazol) jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, który był korzystny w poprzednich badaniach.

Badanie EME-TIPAC obejmowało 342 pacjentów z umiarkowanym lub ciężkim IPF, dusznością i zaburzeniami czynności płuc leczonych w 39 specjalistycznych ośrodkach śródmiąższowych chorób płuc w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2015 do kwietnia 2019 roku. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do 960 mg kotrimoksazolu dwa razy dziennie (n = 170; średni wiek 71,9 lat; 81,7% mężczyzn) lub placebo (n = 172; średni wiek 70,7 lat; 91,3% mężczyzn) przez 12 do 42 miesięcy. Pacjenci z obu grup otrzymywali także 5 mg kwasu foliowego raz dziennie. 83% pacjentów ukończyło badanie, a średni czas obserwacji wynosił 1,02 roku.

Głównym punktem końcowym był moment zgonu, przeszczepienie płuca lub pierwsze nieselektywne przyjęcie do szpitala. Drugorzędowe wyniki obejmowały poszczególne komponenty zdarzeń związanych z oddychaniem, czynnością płuc oraz zdarzenia zgłaszane przez pacjentów.

Zgodnie z wynikami liczba zdarzeń przypadająca na osobę wyniosła 0,45 wśród pacjentów, którym przypisano kotrimoksazol, i 0,38 wśród pacjentów, którym przypisano placebo (HR = 1,2; 95% CI, 0,9-1,6; P = 0,32).

Badacze stwierdzili, że w przeciwieństwie do poprzedniego, mniejszego badania, w którym porównywano kotrimoksazol z placebo u pacjentów z IPF, nie było zmniejszenia śmiertelności przy stosowaniu kotrimoksazolu.

Wyniki wykazały znaczną różnicę w ocenie nasilenia kaszlu na korzyść kotrimoksazolu, ale biorąc pod uwagę zerowe wyniki pierwotne i dużą liczbę wyników wtórnych, odkrycia dotyczące kaszlu należy traktować jedynie jako hipotezę.

Wystąpiło 696 zdarzeń niepożądanych w grupie kotrimoksazolu w porównaniu z 640 w grupie placebo. Do najczęściej zgłaszanych zdarzeń niepożądanych u pacjentów z grupy kotrimoksazolu i placebo należały nudności (odpowiednio 89 zdarzeń i 67 zdarzeń), biegunka (odpowiednio 52 i 84), wymioty (odpowiednio 28 i 20) oraz wysypka (31 i 20).
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.