Specjalizacje, Kategorie, Działy

FDA zarejestrowała necitumumab – nowy lek stosowany w raku płuca

Udostępnij:
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. American Food and Drug Administration) zarejestrowała necitumumab (Portrazza) do leczenia chorych na zaawansowanego płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuca.
Lek jest przeznaczony do stosowania w skojarzeniu z gemcytabiną i cisplatyną u chorych wcześniej nieleczonych. Z uwagi na różnorodność podtypów nowotworów płuca coraz większą popularność zyskuje leczenie celowane. Necitumumab jest nową opcją terapeutyczną, która może wydłużyć przeżycie chorych na przerzutowego płaskonabłonkowego raka płuca. Necitumumab jest przeciwciałem monoklonalnym, które blokuje aktywność receptora naskórkowego czynnika wzrostu (ang. epidermal growth factor receptor, EGFR).
Bezpieczeństwo i skuteczność leku oceniano w wieloośrodkowym, randomizowanym, otwartym badaniu klinicznym, do którego włączono 1093 chorych na zaawansowanego płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuca, którzy otrzymywali połączenie cisplatyny z gemcytabiną w skojarzeniu z necitumumabem lub bez niego. Chorzy otrzymujący necitumumab żyli dłużej niż chorzy otrzymujący jedynie chemioterapię (11,5 vs 9,9 miesiąca na korzyść necitumumabu). Nie wykazano skuteczności necitumumabu u chorych na raka niepłaskonabłonkowego.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi necitumumabu była wysypka skórna oraz hipomagnezemia, która mogła powodować osłabienie mięśniowe, drgawki, niemiarową pracę serca, oraz prowadzić do zgonu. Informacja o leku zawiera ostrzeżenie o ryzyku leczenia necitumumabem, które obejmuje zatrzymanie akcji serca lub nagły zgon oraz hipomagnezemię.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.