Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jakie są główne problemy w opiece nad dziećmi z astmą

Udostępnij:
Z uwagi na coraz częstsze występowanie astmy wśród dzieci z Kalifornii, Amerykanie proponują nowe strategie walki z tą chorobą i wskazują słabości obecnie działającego systemu.
Niski odsetek osób szczepionych przeciwko grypie, słabe stosowanie się do zaleceń lekarskich oraz utrudniony dostęp do lekarzy mają być głównymi przyczynami zwiększonej częstości zachorowań na astmę wśród dzieci w Kalifornii. Ze względu na ten rosnący problem przygotowano badanie, którego wyniki opublikowano w Population Health Management.

W pracy tej analizowano przyczyny oraz możliwe rozwiązania problemów astmatycznych dzieci. Dane do analiz pochodziły z California Health Interview Survey, w którym uczestniczyło 44 000 gospodarstw domowych. Na astmę ma chorować ok. 10% dzieci. Mimo, że teoretycznie ponad 96% jest pod kontrolą lekarza pierwszego kontaktu, opieka jaką dzieci dostają znacznie się różni. Uwagę badaczy najbardziej zwrócił fakt, że odsetek osób szczepionych przeciwko grypie jest bardzo podobny jak w ogólnej populacji. Jest to niepokojące, ponieważ dzieci z astmą mają wyższe ryzyko ciężkiego przechodzenia grypy i rozwoju jej powikłań. Kolejnym problemem jest kontrola astmy. Aż 30% dzieci musiało korzystać z ostrodyżurowej pomocy lekarzy w ciągu roku w związku z objawami astmy i aż w 20% było to związane z niemożnością skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Co gorsza, jedynie 38% dzieci z astmą otrzymało pisemny plan opieki astmatycznej od swoich lekarzy.
Autorzy wierzą, że pomocą w lepszej opiece nad dzieci z astmą mogłyby być interdyscyplinarne zespoły, w których byliby m.in. pracownicy socjalni, pielęgniarki szkolne oraz lekarze. Celem pracy tych zespołów miałoby być propagowanie wiedzy dotyczącej astmy, zasad postępowania w przypadku tej choroby, poprawa stosowania się pacjentów do zaleceń itp.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.