Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kolistyna nieskuteczna w prewencji zapalenia płuc związanego z wentylacją mechaniczną

Udostępnij:
Marios Karvouniaris i wsp. zaprojektowali badanie mające na celu ocenić, czy profilaktyczne stosowanie inhalacji z kolistyny przez pacjentów hospitalizowanych w oddziałach intensywnej terapii medycznej skutecznie zapobiega wystąpieniu zapalenia płuc związanego z wentylacją mechaniczną. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma European Respiratory Journal.
Randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniem objęto 168 pacjentów hospitalizowanych w oddziale intensywnej terapii medycznej, wymagających wentylacji mechanicznej przez co najmniej 48 godzin. Pacjenci z grupy badanej w ramach profilaktyki zapalenia płuc związanego z wentylacją mechaniczną otrzymywali w czasie pierwszych 10 dni hospitalizacji (lub do chwili ekstubacji) kolistynę w dawce 500 000 U, trzykrotnie w ciągu dnia. Pacjenci z grupy kontrolnej otrzymywali w tym czasie nebulizację z soli fizjologicznej. Głównym ocenianym punktem końcowym była 30-dniowa zachorowalność na zapalenie płuc związane z wentylacją mechaniczną.
Nie wykazano znamiennych statystycznie różnic dotyczących zachorowalności na respiratorowe zapalenie płuc pomiędzy obiema grupami pacjentów (14 (16.7%) vs 25 (29.8%), odpowiednio w grupie badanej oraz kontrolnej, p=0.07). Stosowanie kolistyny wiązało się natomiast z istotnie rzadszym występowaniem zapalenia płuc będącego wynikiem zakażenia bakteriami Gram-ujemnymi (p=0.03) oraz bakteriami wielolekoopornymi (p=0.04). Dodatkowo, przy wystąpieniu zapalenia płuc związanego z wentylacją mechaniczną, uprzednia profilaktyka przy zastosowaniu kolistyny była związana z poprawą przeżycia (p=0.016).
Reasumując, autorzy badania wykazali, iż profilaktyka respiratorowego zapalenia płuc przy wykorzystaniu nebulizacji z kolistyny nie wpływa istotnie na częstość występowania tego powikłania. (al)
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.