Specjalizacje, Kategorie, Działy

POChP - nowe wytyczne GOLD

Udostępnij:
Nowe wytyczne GOLD zostały opublikowane w styczniu 2016, obejmują dokumenty adresowane do lekarzy i chorych: raport uaktualniony w pełnej wersji, w wersji skróconej, skrót oraz dokument dotyczący zespołowi nakładania astma-POChP.
W aktualnych wytycznych utrzymano dotychczasową definicję POChP, przy czym spełnienie kryteriów spirometrycznych stało się wymogiem dla rozpoznania - wcześniej spirometria wspierała rozpoznanie. Zaburzenia wentylacji dzieli się w oparciu o wartości FEV1 na cztery stadia (GOLD 1 - łagodne, GOLD 2- umiarkowane, GOLD 3 - ciężkie, GOLD 4- bardzo ciężkie), na interpretację wartości FEV1/FVC powinien mieć wpływ wiek chorego, aby uniknąć nadmiernego rozpoznawania POChP u osób w wieku podeszłym lub niedoszacowania u chorych poniżej 45 lat.
Uaktualniony raport prezentuje prace dotyczące dalszych obserwacji przebiegu poszczególnych stadiów POChP. Jak wskazują dalsze badania podział dokonany na stadia zaproponowany w 2011 r ma istotne znaczenie kliniczne, publikowane prace z uwzględnieniem tak definiowanych stadiów Zwraca się uwagę na fakt, iż stadia B i C cechują się największą zmiennością przebiegu, największą częstość występowania chorób towarzyszących obserwuje się w stadium B. Publikowane niedawno prace wskazują na korelację pomiędzy stopnień ciężkości określanym z stadiach a tolerancją wysiłku. U chorych w stadium B częstość hospitalizacji oraz ryzyko zgonu jest porównywalne jak dla chorych stadium C. jak wskazują badania ‘real life” zastosowanie wziewnych leków bronchodilatacyjnych oraz sterydów wziewnych u chorych z niskim ryzykiem zaostrzenia (stadia A i B) często bywa odmienne niż zalecane (nadużywane), zarówno w krajach Europy jak i USA.
Podtrzymywana jest inicjatywa upowszechnienia wiedzy i wczesnego rozpoznania POChP poprzez organizowanie światowego Dnia POChP – w roku 2015 odbył się 18 listopada, na rok 2016 odbędzie się 16 listopada. Do udziału w różnorodnych aktywnościach tego dnia można zgłosić akces wypełniając na stronie ankietę – udział mogą brać placówki medyczne, pracownie spirometrii. Udostępniane są wówczas materiały edukacyjne dotyczące POChP, skutków choroby, w tym psychospołecznych, kwestionariusze adresowane do chorych pozwalające na wyłonienie zagrożonych występowaniem POChP.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.