Specjalizacje, Kategorie, Działy
termedia

Pestycydy oparte na siarce mogą szkodzić płucom

Udostępnij:
Siarka zawarta w pestycydach źle wpływa na układ oddechowy dzieci mieszkających na wsi – wynika z badania naukowców z Berkeley.
Wyniki ich prac opublikowano w czasopiśmie Environmental Health Perspectives.

Naukowcy wzięli pod lupę funkcjonowanie płuc i związane z astmą objawy ze strony układu oddechowego u setek dzieci, które mieszkały w pobliżu pól uprawnych, które nawożono pestycydami opartymi na siarce. Dzieci (oraz ich rodzice) były uczestnikami dużego, podłużnego badania kohortowego CHAMACOS (Center for the Health Assessment of Mothers and Children of Salinas).

Badanie wykazało, że istnieje korelacja między gorszym funkcjonowaniem układu oddechowego u dzieci a użyciem siarki. Każde 10-krotne zwiększenie ilości siarki użytej w odległości 1 km od miejsca zamieszkania dziecka w okresie 12 miesięcy poprzedzających badanie wiązało się z 3,5-krotnym zwiększeniem konieczności przyjmowania lekarstw na astmę i dwukrotnym zwiększeniem częstości występowania objawów takich jak świszczący i skrócony oddech.

Dodatkowo każde 10-krotne zwiększenie ilości siarki stosowanej w promieniu kilometra od miejsca zamieszkania dziecka łączyło się ze średnim zmniejszeniem maksymalnej ilości wydychanego powietrza na sekundę (mierzonego u 7-letnich dzieci) o 143 ml/sek. Dla porównania: pięcioletnia ekspozycja na dym papierosowy u dzieci, których matki palą, przekłada się na zmniejszenie ilości wydychanego powietrza o średnio 101 ml/sek.

Badacze użyli modeli regresji, by kontrolować inne zmienne takie jak palenie papierosów przez matki w ciąży, zanieczyszczenie powietrza, czas karmienia piersią, wiek i płeć dziecka, jego wzrost i inne.

To pierwsze badanie, które wykazuje związek miedzy pestycydami opartymi na siarce a funkcjonowaniem układu oddechowego u dzieci mieszkających w pobliżu pól uprawnych.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.