Specjalizacje, Kategorie, Działy

Radioterapia stereotaktyczna vs leczenie operacyjne w stadium I NDRP

Udostępnij:
Dotychczas nie przeprowadzono wielu badań porównujących efektywność radioterapii stereotaktycznej oraz leczenia chirurgicznego w przypadku rozpoznania niedrobnokomórkowego raka płuca w I stadium zaawansowania. Badanie mające na celu dostarczyć dodatkowych informacji na ten temat zaprojektowali Puri Varun i wsp. Jego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Journal of Thoracic Oncology.
Badaniem objęto grupę 117 618 pacjentów z rozpoznanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca w I stadium zaawansowania. W grupie tej 111 731 (95%) pacjentów leczono operacyjnie, podczas gdy u 5887 (5%) pacjentów zastosowano radioterapię stereotaktyczną. Pacjenci leczeni chirurgicznie byli młodsi oraz istotnie częściej byli płci męskiej, w porównaniu z grupą w której zastosowano radioterapię stereotaktyczną. W porównaniu z grupą pacjentów operowanych, wśród chorych poddawanych radioterapii stereotaktycznej częściej obserwowano cechę T1 (w porównaniu z T2) oraz częściej leczeni byli w centrach akademickich.
30-dniowa śmiertelność pooperacyjna wyniosła 2596 / 109,485 osób (2.4%). Porównując medianę czasu przeżycia wśród chorych operowanych, z obserwowaną wśród chorych poddawanych radioterapii stereotaktycznej wykazano znamiennie dłuższe przeżycie chorych operowanych (62.3 vs 33.1 miesiące, p < 0.001).
Podsumowując, na podstawie uzyskanych danych, autorzy badania stwierdzili istotnie dłuższe przeżycie pacjentów z rozpoznanym rakiem niedrobnokomórkowym w I stadium zaawansowania w grupie chorych leczonych operacyjnie, w porównaniu z chorymi poddawanymi radioterapii stereotaktycznej.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.