Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak płuca na ASCO: nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne

Udostępnij:
Najważniejszym doniesieniem z kongresu ASCO w 2015 roku były nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne raka płuca. Immunoterapia stanowi prawdziwy przełom. Doniesienie kongresowe na temat innych chorób układu oddechowego skupiły się na poszukiwaniu ich mechanizmów – mówi prof. Joanna Chorostowska – Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Rak płuca w Polsce zabija więcej osób niż 4 kolejne nowotwory. Rocznie zachorowuje 20 tys osób, umiera 19 tys. Wykrywany jest stosunkowo późno, ponieważ Polska nie [prowadzi screeningu tomografii komputerowej w raku płuca, który pozwala na wykrycie nowotworu w fazie wczesnej możliwej do leczenia operacyjnego, małoinwazyjnego.

Jak wygląda diagnostyka raka płuca? Dotąd jedyną możliwością diagnostyki molekularnej było pobranie materiału tkankowego lub komórkowego, czyli metoda inwazyjna. Jak informuje prof. Wynimko na kongresie ASCO przedstawiono metodę diagnostyczną z krwi obwodowej, której zgodność oceniono na 73 procent.

- Krew pozwala także śledzić efektywność leczenia ukierunkowanego molekularnie –mówi prof. Wynimko – Markery obecne we krwi wyprzedzają także postęp samej choroby.

W obszarze leczenia płaskonabłonkowego raka płuca szturmem do praktyki klinicznej wchodzi immunoterapia, która odblokowuje układ immunologiczny chorego i jego zdolność do atakowania guza, wpływa na przesyłanie sygnałów między nowotworem a limfocytami gospodarza, które go zwalczają.

- Rak ma zdolność wyłączania limfocytów, a immunoterapia blokuje mechanizm obronny nowotworu i limfocyty są w stanie rozpoznać i niszczyć komórki nowotworowe – mówi prof. Wynimko. – Immunoterapia daje znacznie lepsze efekty przeżycia całkowitego niż dotychczasowe terapie.

W III b i IV fazie zaawansowania raka rok przeżycia uzyskuje 42 procent chorych, 30 procent żyje 2 lata. Powikłania po zastosowaniu immunoterapii także mają innych charakter niż w przypadku innych metod leczenia.

Co jeszcze nowego pojawiało się na kongresach pulmonologicznych w 2015 roku? Przedstawione prace udowodniły destrukcyjny wpływ palenia tytoniu i trudniejsze leczenie w astmie oskrzelowej. Połowa chorych na astmę pali papierosy, a wtedy przyjmowane leki działają znacznie słabiej, gorsze są parametry wentylacyjne, jest wyższe ryzyko wystąpienia raka płuca.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.