Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

W Lublinie bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia

Źródło: Gabriela Bogaczyk/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.12.2021
 
 
W przyszłym roku w Lublinie rozpocznie się program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia. Ze szczepień skorzysta około tysiąca seniorów. Miasto ma zamiar przeznaczyć na ten cel 300 tys. zł.
– Zakażenie pneumokokami może wystąpić we wszystkich grupach wiekowych, jednak szczególnie narażone na zachorowania są osoby starsze. Obniżona odporność, występowanie chorób przewlekłych, a także ciągle wysokie ryzyko zachorowania na COVID-19 są dodatkowymi czynnikami przemawiającymi za przyjęciem szczepienia zabezpieczającego przed zakażeniem tymi bakteriami – zaznaczyła zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska.

Radni miejscy podjęli decyzję o realizacji „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych u osób powyżej 65. roku życia”. W przyszłym roku z programu skorzysta około tysiąca osób. Ratusz przeznaczy na ten cel 300 tys. zł. Na początku 2022 r. ma zostać ogłoszony konkurs, w którym zostaną wyłonieni realizatorzy programu. W ramach akcji przewidziano również edukację prozdrowotną na temat szczepień oraz postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Pneumokoki odpowiadają za większość bakteryjnych zakażeń układu oddechowego. Wywołują nie tylko zapalenie płuc, ale także zapalenie ucha środkowego, zatok, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy też zakażenie krwi.

– Wśród osób dorosłych obciążonych chorobami przewlekłymi odnotowuje się pięć razy większą zapadalność na choroby pneumokokowe w porównaniu z grupą zdrowych dorosłych. Zarówno zapadalność, jak i śmiertelność z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej rośnie wraz z wiekiem. Śmiertelność w grupie osób po 65. roku życia jest ponadpięciokrotnie wyższa niż w grupie osób w wieku od 35 do 49 lat – przypomniała Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.