Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zastosowanie tiotropium u nastolatków z astmą oskrzelową

Udostępnij:
Zgodnie z nowymi wytycznymi GINA 2016 dodatnie tiotropium do leczenia kontrolującego jest przewidywane dla dorosłych jak i nastoletnich chorych w wieku powyżej 12 lat. Zarówno dane uwzględniane w ostatnim raporcie GINA jak i ukazujące się już później wskazują na duże znaczenie długodziałających leków antymuskarynowych.
Aktualnie w raporcie GINA zaleca się dodanie tiotropium w postaci drobnocząsteczkowej (respimatu) u chorych powyżej 12 lat z zaostrzeniami w wywiadzie (kategoria A).
W badaniu z udziałem 398 nastolatków w wieku 12-17 lat z astmą umiarkowaną leczonych wziewnymi glikokortysterydami/ lub w połaczeniu z lekiem antyleukotrienowym, dodano tiotropium w dawce 2,5 µg lub 5 µg versus placebo. Tiotropium podawano raz na dobę w postaci respimatu. Obserwowano przyrost wartości FEV 1 po 3 godzinach po podaniu leku: dla dawki 2,5 µg 134 ml, dla dawki 5 µg o 170 ml. Po 28 tygodniach leczenia obserwowano znamienny przyrost wartości FEV1, FVC oraz wartości FEF 25%, FEF 50% i FEF 75% w porównaniu do placebo. Ponadto obserwowano trendy: poprawy kontroli astmy (ACQ-7 i ACQ-6) oraz poprawy jakości życia (AQLQ(S)). Badanie to potwierdziło również bezpieczeństwo stosowania tiotropium w tej grupie wiekowej – nie zarejestrowano SAE, pojedyncze osoby zgłaszały objawy o łagodnym / umiarkowanym nasileniu – głownie w postaci bólu brzucha (2,5%), nieżytu nosa (2,5%). Tolerancja miejscowa leku była dobra, niski odsetek uczestników rezygnował z leczenia. Nie obserwowano objawów ze strony układu krążenia.
Podobnie jak w grupie nastoletnich chorych wysoki profil bezpieczeństwa oraz korzystny wpływ na wartości FEV1 oraz częstość zaostrzeń dotyczy chorych dorosłych. Jak wskazuje metaanaliza publikowana w 2015 roku bazy Cochrane, tiotropium może być cennym uzupełnieniem terapii chorych na astmę oskrzelową. Analizowane dane obejmowały łącznie 2563 chorych reprezentujących różne stopnie ciężkości astmy. Wskazana jest dalsza obserwacja chorych, zwłaszcza w wieku nastoletnim – oczekiwane są publikacje kolejnych badań w tym zakresie. W Polsce zarejestrowano możliwość stosowania tiotropium w postaci respimatu jedynie u dorosłych chorych, bez możliwości uzyskania zniżki na preparat. Pomimo wprowadzenia zmian w wytycznych GINA stosowanie tiotropium zgodnie z ChPL jest możliwe jedynie u dorosłych i dotyczy jedynie postaci respimat w dawce 2,5 µg.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.