Specjalizacje, Kategorie, Działy

Abatacept ante portas

Udostępnij:
Rozmowa z prof. Witoldem Tłustochowiczem, krajowym konsultantem w dziedzinie reumatologii
Włączenie abataceptu do listy programów lekowych to kwestia dni, tygodni, miesięcy?
Raczej dni. Pozytywnie wypowiedziała się o refundacji tego leku Agencja Oceny Technologii Medycznych. Czekamy tylko na decyzję Komisji Ekonomicznej działającej przy ministrze zdrowia.

Co da wpisanie nowego specyfiku na listę leków refundowanych w ramach programu lekowego?
Pojawią się nowe możliwości leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Znaczna grupa pacjentów nie reagowała dotychczas na terapię inną niż biologiczna. Ale nie koniec na tym: leki biologiczne dotychczas refundowane w ramach programów leków także nie okazywały się skuteczne. Wpisanie nowego leku na listę da wielu pacjentom szanse na wyleczenie. Pacjentom – dotychczas pozbawionych szans na skuteczną kurację.

Czy abatacept jest refundowany w innych krajach?
Tak, a jego stosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów jest rekomendowane przez EULAR. Przede wszystkim u pacjentów, u których nie uzyskano wystarczającej odpowiedzi po zastosowaniu innych leków modyfikujących przebieg choroby, w tym metotreksatu. Jak czytamy w oświadczeniu AOTM, lek powinien być dostępny dla chorych bezpłatnie, w ramach wspólnej nowej grupy limitowej dla wszystkich leków biologicznych stosowanych w reumatologii.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.