REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Abatacept w leczeniu ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń

Udostępnij:
Abatacept jest lekiem stosowanym w reumatoidalnym zapaleniu stawów, którego mechanizm działania polega na blokowaniu aktywacji limfocytów T . Z uwagi na patomechanizm choroby abatacept wydaje się lekiem, który mógłby znaleźć zastosowanie w leczeniu GPA.
Ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (GPA- granulomatosis with polyangitis, dawniej ziarniniak Wegenera) to choroba zapalna naczyń o przewlekłym przebiegu, gdzie mimo osiągnięcia remisji po leczeniu inicjującym i zastosowania standardowej terapii podtrzymującej, często (50-70%) obserwuje się nawroty choroby, które prowadzą do uszkodzeń wielonarządowych. Poszukuje się zatem nowych możliwości terapeutycznych w tej chorobie. Abatacept jest lekiem stosowanym w reumatoidalnym zapaleniu stawów, którego mechanizm działania polega na blokowaniu aktywacji limfocytów T . Z uwagi na patomechanizm choroby abatacept wydaje się lekiem, który mógłby znaleźć zastosowanie w leczeniu GPA.

W otwartym badaniu klinicznym brało udział 20 osób z ustalonym rozpoznaniem GPA i nawrotem objawów chorobowych (kryterium wyłączenia z badania był ciężki rzut choroby). Abatacept był podawany we wlewach dożylnych zgodnie ze schematem. Przez pierwsze 2 miesiące trwania leczenia dopuszczone było stosowanie glikokokortykosteroidów (GKS) w dawce do 30mg/dobę, u chorych kontynuowano stosowanie leków immunosupresyjnych takich jak metotreksat, mykofenolan mofetilu, azatiopryna.

U 18 (90%) chorych uzyskano poprawę, w tym 16 (80%)pacjentów osiągnęło remisję choroby (skala aktywności choroby BVAS/WG=0). Na początku badania u 15 pacjentów stosowane były GKS doustne, spośród nich u 11 (73%) możliwe była redukcja ich dawki do 0mg.

Abatacept w badanej grupie pacjentów był dobrze tolerowany, ponadto wykazano poprawę w dużym odsetku chorych z GPA. Z uwagi na dobry efekt terapii w badaniu otwartym w małej grupie pacjentów planowane są dalsze badania kliniczne z zastosowania leku w tej chorobie.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.