Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przechorowanie COVID-19 zwiększa ryzyko chorób autoimmunologicznych

Udostępnij:

Pandemia COVID-19 skutkowała nie tylko ostrym przebiegiem (niekiedy śmiertelnym), ale i wieloma powikłaniami odległymi. Jaki jest związek tej choroby zakaźnej ze schorzeniami autoimmunologicznymi? Najnowszych danych dostarcza badanie przedstawione w „The JAMA Dermatology”.

W kilku badaniach sprawdzano związek między COVID-19 a chorobami autoimmunologicznymi i autozapalnymi tkanki łącznej, jednakże te obejmujące długoterminową obserwację są niewystarczające. Stąd zespół południowokoreańskich naukowców z Yonsei University Wonju College of Medicine przeprowadził duże, retrospektywne badanie populacyjne w oparciu o krajowe rejestry zdrowotne. Do analizy włączono osoby z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w okresie od 8 października 2020 do 31 grudnia 2022 roku oraz populację kontrolną wśród osób, które wzięły udział w badaniu ogólnego stanu zdrowia w 2018 roku. Obliczone częstość występowania i ryzyko chorób autoimmunologicznych i autozapalnych tkanki łącznej skorygowano o czynniki takie jak charakterystyka demograficzna, ogólne dane dotyczące zdrowia, status społeczno-ekonomiczny i choroby współistniejące.

Do badania włączono ogółem 6 912 427 osób, w tym 3 145 388 osób z COVID-19 i 3 767 039 osób z grupy kontrolnej z okresem obserwacji dłuższym niż 180 dni. Obliczono, że w ciągu około pół roku po przechorowaniu COVID-19 ryzyko łysienia plackowatego, bielactwa, choroby Behçeta, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia układowego rumieniowatego, zespołu Sjögrena, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i pemfigoidu pęcherzowego rośnie odpowiednio o 11, 24, 11, 45, 35, 15, 9, 14, 13, 11 i aż 62 proc. w porównaniu do osób, które nie przeszły infekcji. Powyższy związek ulega niewielkim modyfikacjom - analizy podgrup wykazały, że czynniki demograficzne, w tym płeć męska i żeńska, wiek poniżej 40 lat oraz 40 i więcej, wykazywały różnorodne powiązania z ryzykiem wystąpienia chorób autoimmunologicznych i autozapalnych. Ponadto ciężkie zakażenie COVID-19 wymagające przyjęcia na oddział intensywnej terapii, zakażenie wariantem delta i - co ważne w kontekście denalizmu zasadności szczepień - ich brak wiązały się z dodatkowo większym ryzykiem.

Jak widać w przypadku niektórych chorób autoimmunologicznych ich ryzyko po przechorowaniu COVID-19 rośnie znacznie. Zapobieganie zakażeniom poprzez odpowiednią higienę i szczepienia ochronne są niezwykle istotne, zwłaszcza w trwającym sezonie infekcyjnym, którego szczyt dopiero przed nami.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.