Specjalizacje, Kategorie, Działy

Amerykańskie nie dla opioidów w bólu przewlekłym

Udostępnij:
W Polsce narzekamy, że lekarze nie chcą przepisywać opioidów w leczeniu bólu przewlekłego nawet u chorych onkologicznie. W USA mają odmienny problem. Opioidów przepisywanych jest za dużo, a rządowe Centrum Kontroli Chorób i Prewencji CDC wydało w połowie marca nowe zalecenia chcąc walczyć ze zbyt dużymi dawkami opioidów, co kosztuje 40 istnień dziennie.
Zdaniem ekspertów amerykańskich są bezpieczniejsze alternatywy leczenia bólu przewlekłego. Zdaniem Centrum opioidy nie stanowią pierwszej linii leczenia, a lekarze powinni najpierw rozważać terapie uśmierzające ból nie zawierające opioidów, czy leczenie niefarmakologiczne jak ćwiczenia, czy poznawcza terapia behawioralna. Inne zalecenia mówią o wykonaniu badania moczu przed zaordynowaniem terapii opioidami, rozpoczęcie jej od najniższej możliwej dawki i unikanie dawki ekwiwalentnej 90 miligramów morfiny lub więcej, przepisywanie leków o natychmiastowym działaniu, a nie długodziałających opioidów i ograniczanie terapii ostrego bólu do zazwyczaj nie więcej niż 7 dni.
Te nieobowiązujące wytyczne nie dotyczą pacjentów otrzymujących opiekę paliatywną lub opiekę u kresu życia, czy też leczenie aktywnego nowotworu. CDC przygotowało rekomendacje specjalnie dla lekarzy pierwszego kontaktu, którzy przepisują nawet 50 procent recept na opiody.
Czy lekarze zastosują się do zaleceń? Medscape przeprowadził sondaż, z którego wynika, że 3 na 4 lekarzy przyjmie nawet bardziej restrykcyjne rekomendacje dotyczące opioidów w bólu przewlekłym niż te wydane przez CDC, aby zwalczyć epidemię uzależnień i śmierci z przedawkowania.
76 proc lekarzy zdecydowanie (49 proc) lub w pewnej mierze ( 27 procent) zamierza wprowadzić zalecenia do swojej praktyki, choć również wymieniło przeszkody stojące na drodze ku temu. A są to presja pacjentów, aby przepisywać opioidy, brak refundacji terapii niefarmakologicznych w bólu przewlekłym. Pielęgniarki nieco bardziej sceptycznie podeszły do rządowych rekomendacji.
Dla wielu lekarzy terapia bólu przewlekłego stanowi znaczącą część ich pracy. 35 procent lekarzy przyznało, że miesięcznie przyjmuję 31 lub więcej pacjentów z bólem przewlekłym i trochę więcej jak średnio jednego codziennie. Niektórzy lekarze wskazali, że terapie nieopioidowe powodują różne ryzyka, na przykład krwawienia z przewodu pokarmowego albo też nie przynoszą żadnej ulgi.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.