Specjalizacje, Kategorie, Działy

COVID-19 znacznie cięższy u dzieci z chorobami autoimmunologicznymi

Udostępnij:

Sezon zachorowań stopniowo zatacza coraz szersze kręgi. Jedną z infekcji o ryzyku ciężkiego przebiegu jest COVID-19. Jak wynika z danych przedstawionych na łamach „Rheumatology” dzieci z chorobami autoimmunoloicznymi są o wiele bardziej narażone na konieczność hospitalizacji.

Wśród dorosłych, u których rozwinęła się choroba koronawirusowa (COVID-19), wskaźniki hospitalizacji cierpiących z powodu chorób reumatycznych są podobne do obserwowanych w populacji nieobciążonej. Podobnie jak - niestety - w wielu innych przypadkach brakuje podobnych porównań w przypadku dzieci, po części także ze względu na ogólną rzadkość hospitalizacji z powodu COVID-19 w tej populacji. Z powyższych względów zespół badaczy z Children's National Hospital w Waszyngtonie zbadał czynniki ryzyka hospitalizacji u dzieci i młodzieży z chorobami autoimmunologicznymi.

Niezbędnych danych źródłowych poszukiwano w bazach MEDLINE, EMBASE, Web of Science i China National Knowledge Infrastructure od 1 grudnia 2019 do 22 stycznia 2024 roku. Po ekstrakcji uwzględniono osiem badań kohortowych, w których wzięło udział 1501 dzieci i nastolatków chorych na SARS-CoV-2 i 118 hospitalizowanych z powodu tej choroby.

Ryzyko hospitalizacji okazało się istotnie większe u dzieci obciążonych w porównaniu z dziećmi zdrowymi. Podczas gdy rozpoznanie młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS) wiązało się z ogólnie zmniejszonym ryzykiem hospitalizacji (o około 57 proc.), postać układowa MIZS niosła za sobą ponad 2,5-krotny wzrost ryzyka. Stosowanie glikokortykosteroidów daje ponad 5-krotnie większą szansę na konieczność pobytu w szpitalu z powodu COVID-19; dla innych leków immunosupresyjnych, takich jak rytuksymab, mykofenolan mofetylu i hydroksychlorochina ryzyko wzrasta odpowiednio około 4,5, 4, i 3-krotnie. Co ciekawe, leczenie inhibitorami TNFα wiązało się ze zmniejszonym prawdopodobieństwem pobytu w szpitalu (aż o 65 proc.).

Większość dzieci z chorobami autoimmunologicznymi, mimo że ogólnie stanowią niewielką populację, jest w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Należy pamiętać, że istnieje doskonała profilaktyka w postaci szczepień, których skuteczność (także w obciążonych subpopulacjach) została niejednokrotnie udokumentowana.

 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.