REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroba naczyń wieńcowych u chorego z RZS zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych

Udostępnij:
W badaniach obserwacyjnych u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca po interwencjach naczyniowych przy dodatkowym obciążeniu reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) rokowanie jest gorsze w porównaniu z chorymi bez schorzeń reumatycznych.
U chorych z RZS wyższe jest ryzyko kolejnych wczesnych i odległych incydentów naczyniowych, a w statystykach odnotowywane są zdarzenia tj. zawal mięśnia sercowego, a także duże niekorzystne zdarzenie naczyniowe (MACE- major adverse cardiovascular events) definiowane jako zawał serca, udar lub nagły zgon sercowy) oraz ogólna śmiertelność niezależnie od przyczyny.

W nawiązaniu do tych spostrzeżeń Duńscy badacze na podstawie kardiologicznego rejestru badań koronarografii przeprowadzonych w latach 2003-2016 (n=125 331) postanowili sprawdzić wpływ RZS na ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych u chorych z oraz bez choroby naczyń wieńcowych. W badanej populacji wyłoniono 1732 chorych z RZS, mediana czasu obserwacji wyniosła 5,2 lata. Ryzyko incydentów naczyniowych oceniano względem pacjentów bez choroby wieńcowej i bez RZS. U chorych z RZS bez zmian w naczyniach wieńcowych ryzyko zawału mięśnia sercowego było zwiększone, jednak choć wynik był istotny statystycznie, to numerycznie nie był wysoki (względna częstość występowania, IRR 1,63%). Stwierdzenie choroby wieńcowej u chorego bez RZS także zwiększało ryzyko zawału serca (IRR 3.35). Natomiast dalszy wzrost ryzyka potwierdzono u chorych z RZS i chorobą naczyń wieńcowych w odniesieniu do zawału mięśnia sercowego (IRR 4.53), MACE jak i ogólnej śmiertelności.

Jak wynika z przeprowadzonego badania rozpoznanie choroby niedokrwiennej serca może mieć istotne znaczenie w ocenie ryzyka sercowo naczyniowego u pacjenta z RZS. Choć u wszystkich pacjentów z RZS stwierdza się szczególną predyspozycję do występowania powikłań naczyniowych to obecność zmian w naczyniach wieńcowych znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnych incydentów naczyniowych i zgonu. Odpowiednie działania ukierunkowane na rozpoznanie choroby wieńcowej u chorych z RZS pozwolą na lepszą ocenę ryzyka naczyniowego i zastosowanie indywidualnej strategii postępowania profilaktycznego.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.