REUMATOLOGIA
Twardzina układowa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Chory z twardziną układową i nadciśnieniem płucnym-rokowanie w dobie współczesnej farmakoterapii

Udostępnij:
Wyłoniono grupę 85 chorych z twardziną układową i tętniczym nadciśnieniem płucnym (TU-TNP), mediana wieku wynosiła 64.9 +-12.2 lat, mediana czasu obserwacji to 2,32 lata. Wśród badanych 79% stanowili chorzy zakwalifikowani do III- IV klasy wg NYHA. Odsetek przeżyć rocznych, 2- i 3- letnich wyniósł odpowiednio 90%,78% i 56%.
U chorego z rozpoznaniem twardziny układowej (TU)wystąpienie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) jest czynnikiem niekorzystnym rokowniczo.
W prezentowanym badaniu brało udział 17 ośrodków francuskich zajmujących się leczeniem tętniczego nadciśnienia płucnego. Do badania włączano chorych z twardziną układową i "świeżym" rozpoznaniem tętniczego nadciśnienia płucnego w okresie od stycznia 2006 do listopada 2009 roku. Wykluczono chorych ze zmianami śródmiąższowymi w płucach (na podstawie tomografii komputerowej płuc) oraz chorych stosujących wcześniej leki na nadciśnienie płucne, które zlecane były z innych wskazań (np. bosentan na owrzodzenia). Wyłoniono grupę 85 chorych z twardziną układową i tętniczym nadciśnieniem płucnym (TU-TNP), mediana wieku wynosiła 64.9 +-12.2 lat, mediana czasu obserwacji to 2,32 lata. Wśród badanych 79% stanowili chorzy zakwalifikowani do III- IV klasy wg NYHA. Odsetek przeżyć rocznych, 2- i 3- letnich wyniósł odpowiednio 90%,78% i 56%. W analizie statystycznej jednej zmiennej czynnikami niekorzystnymi rokowniczo w tej grupie pacjentów był wiek oraz wskaźnik sercowy. Natomiast zaskakujące było to, iż nie wykazano zależności z dystansem pokonanym w teście marszu czy wartością mPAP (średnie ciśnienie w tętnicy płucnej) i RAP (ciśnienie w prawym przedsionku). W modelu analizy wieloczynnikowej jedynym niezależnym czynnikiem związanym z czasem przeżycia była płeć chorego.
W dobie współczesnej farmakoterapii TNP rokowanie dla pacjentów TU-TNP jest poważne, a odsetek śmiertelności wysoki. Wiek, płeć męska i indeks sercowy okazały się być czynnikami prognostycznym w badanej grupie. Sprawą kluczową pozostaje wczesna diagnostyka TNP w grupie chorych z TU.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.