REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Chronologiczna ocena zdjęć radiologicznych u chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów jest bardziej efektywna niż ocena pojedynczego, losowo wybranego zdjęcia

Udostępnij:
Postępujące uszkodzenie stawów należy do typowego obrazu RZS. Zmiany radiologiczne mogą być oceniane w sposób chronologiczny (w oparciu o poprzednio wykonane obrazy) lub w sposób "wyrywkowy" (losowo wybrany obraz).Przeprowadzone badanie wykazało przewagę oceny zmian radiologicznych u chorych z RZS metodą chronologiczną (serii zdjęć) w porównaniu do metody losowej („wyrywkowej”).
Postępujące uszkodzenie stawów należy do typowego obrazu RZS. Zdjęcia radiologiczne rąk i stóp są rutynowo wykonywane u pacjentów w codziennej praktyce klinicznej, w badaniach obserwacyjnych, w randomizowanych badaniach klinicznych. Zmiany radiologiczne mogą być oceniane w sposób chronologiczny (w oparciu o poprzednio wykonane obrazy) lub w sposób "wyrywkowy" (losowo wybrany obraz). Z jednej strony wydaje się, iż odczytywanie losowo wybranych,"zaślepionych" zdjęć w randomizowanych badaniach klinicznych w ujęciu epidemiologicznym jest w mniejszym stopniu narażona na dokonanie błędu (np. w badaniach mających na celu ocenę czy nowy lek jest skuteczny w leczeniu choroby). Istnieją jednak dane wskazujące na przewagę drugiej metody polegającej na ocenie serii zdjęć, w tym zdjęcia rtg wykonanego na początku choroby. Odczytywanie zdjęć radiologicznych w chronologicznej serii jest jednak bardziej czasochłonne, a w codziennej praktyce czasami trudne technicznie.

Holenderscy naukowcy postanowili porównać dwie metody oceny zdjęć radiologicznych wykorzystując do tego celu bazę danych stworzoną dla badania klinicznego COBRA. Grupę badaną stanowiło 62 chorych z RZS. Oceny badań radiologicznych wykonywanych na początku obserwacji oraz po 2,5,8,11 latach dokonywały 2 przeszkolone osoby. W ocenie chronologicznej obrazów radiologicznych wyłoniono więcej zmian z cechami progresji niż przy zastosowaniu metody oceny losowej, pojedynczego obrazu. Wykazano również większą skuteczność w ocenie progresji, gdy w serii ocenianych zdjęć było badanie wykonane na początku choroby (tzw. baseline), zwłaszcza gdy czas obserwacji był krótki. Przeprowadzone badanie wykazało przewagę oceny zmian radiologicznych u chorych z RZS metodą chronologiczną (serii zdjęć) w porównaniu do metody losowej („wyrywkowej”).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.